AKP: YSK’ya doğru bilgi verilmedi

"Arzumuz kararın bugün çıkması"

© AA
AKP: YSK’ya doğru bilgi verilmedi

AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Recep Özel “Usulsüz sandık başkanı atamaları konusunda sunum yapacağız. Gelen raporlarla YSK yanıltılmak istendi. YSK'ya doğru bilgi verilmedi. KHK'lılar için başvurumuzu yaptık” dedi.

"YSK'nın İstanbul kararı bugün mü çıkacak?" sorusuna Özel, "Arzumuz kararın bugün çıkmasıdır. Bugün veya yarın karar çıkacaktır" şeklinde yanıt verdi.

AKP, Türkiye genelinde 130 binin üzerinde kişinin darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK ile ihraç edilmesine rağmen sadece İstanbul’da bu kişilerin oy kullanmasına yönelik itiraz yapmıştı. Ancak YSK, 23 Nisan’da AKP’nin söz konusu itirazını reddetmişti. 24 Haziran’da yapılan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP’nin KHK’lılarla ilgili bir itirazı olmamıştı.

AKP neye itiraz etti?
Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre seçim gecesinden başlayan tartışmalar, AKP’nin ortaya koyduğu itirazlar ve sonuçlarıyla ilgili yaşanan gelişmeler şöyle:

Geçersiz oylar sayıldı, fark kapanmadı: AKP, önce birleştirme tutanaklarında hatalar olduğu, Binali Yıldırım’ın oylarının başka partilerin adaylarına yazıldığı gerekçesiyle ilçe seçim kurullarına başvurdu. CHP de aynı şekilde Ekrem İmamoğlu’nun aleyhine hatalar yapıldığı yönünde itirazlarını yaptı. Her iki partinin itirazları sonucunda birleştirme tutanakları düzeltildi. Yıldırım’a 11 bin, İmamoğlu’na 4 bin dolayında oy eklendi. Burada farkın kapanmaması üzerine AKP, İstanbul’daki tüm geçersiz oyların sayılmasını istedi. YSK, sayıma karar verdi. Geçersiz oyların sayımı devam ederken AKP’nin başvurusu üzerine bazı ilçelerde oyların tümü sayıldı. Ardından bu kez İstanbul’daki tüm oyların sayılmasını isteyen AKP’nin talebi üzerine YSK yalnızca 57 sandıkta oyların yeniden sayımına karar verdi. Bu sayım sonucunda da aradaki fark 13 bin 900 oldu. 

Büyükçekmece’deki seçmen avı: Geçersiz oyların sayımı sürerken AKP’nin hayali seçmen, seçmen listelerinde usulsüzlükler yapıldığı iddiaları üzerine polis ‘seçmen avı’na çıktı. AKP, Büyükçekmece’de seçimin iptali için YSK’ye başvurdu. Ancak AKP’nin, olağanüstü itiraz yoluyla İstanbul’da seçimin iptaline ilişkin başvurusunda, Büyükçekmece ile ilgili iddialar yalnızca 2 paragraf olarak yer aldı. AKP kulislerinde, konuyla ilgili yapılan araştırmalarda sonucu değiştirecek bir duruma ulaşılamadığı konuşuluyor. 

46 bin denildi, bin çıktı: AKP, İstanbul seçiminin iptali için yaptığı başvuruda 6 bin 500’ü sandık kurulu başkanı ve 13 bini üye olmak üzere 19 bin kamu görevlisi olması gereken sandık kurulu görevlisinin dışarıdan atandığı, 46 bin dolayında seçmen olamayacak kısıtlı ve hükümlünün oy kullandığı iddiasına yer verdi. Ancak söz konusu 46 bin kişiyle ilgili YSK’ya ilçe seçim kurullarından gelen bilgilere göre yaptığı araştırmada yalnızca bu durumda 1000 kişinin olduğu belirlendi. AKP’nin, KHK’yle kamudan atılan 14 bin 712 kişinin oy kullandığı, bu durumdaki kişilerin oy kullanamayacağına ilişkin başvurusunu da YSK reddetti.

AKP’nin tek savı kaldı:  AKP, şimdi iptal başvurusunun dışarıdan atanan sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili bölümüne güveniyor. AKP yetkilileri, 2017’de yapılan yasa değişikliğiyle birlikte getirilen ‘kamu görevlisi’ olma zorunluluğuna karşın 31 bin sandık kurulu başkanından 6 bin 500’ü ile 13 bin sandık kurulu üyesinin dışarıdan atandığı, bu isimler arasında parti üyeleri ve banka çalışanlarının olduğunu savunuyor. Yasada sandık kurulu başkanlarının kamu görevlileri arasından belirleneceği hükmü yer alıyor, ancak sandık kurulunun memur üyesinin kamudan karşılanamaması durumunda dışarıdan belirlenmesine olanak tanınıyor. Parti içinde, YSK’nın sandık kurulu başkanlarıyla ilgili itirazını kabul edebileceği, ancak burada da 6 bin 500 sandık kurulu başkanının görev yaptığı sandıklarda Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki oy farkını kapatabilecek rakama bakılacağı görüşü dile getiriliyor. 

SIRADAKİ HABER