Alparslan Kuytul'un eşi de gözaltına alındı

Evinin polis ablukasında tutulmasına tepki gösteren Semra Kuytul gözaltına alındı, Furkan Vakfı'ndan açıklama geldi.

© MA
Alparslan Kuytul'un eşi de gözaltına alındı

Bir yıllık tutukluluğun ardından serbest bırakılan ve ertesi gün yeniden tutuklanan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un eşi Semra Kuytul gözaltına alındı. 
 
Furkan Vakfı sitesinde yer alan bilgiye göre, evinin polis ablukasında tutulmasına tepki gösteren Kuytul, Adana'daki evinin önünde gözaltına alındı.
 
Evinin önü ve sokaktaki polis ablukasına tepki gösteren Semra Kuytul, polislere tepki gösterdi. Polis kameralarının önüne gelen Kuytul, “Bu güvenlik  tedbirleri azalmadan, bu insanlar gidemiyorlar evlerine. Ayıp denen bir şey var. Komşularımız mağdur, mahalle mağdur. Bakkal bakın kepengini indirmiş ya adam sizin yüzünüzden. Bakkalın önü kapalı. Kapıdan çıkıyorum buraya kadar bir adımlık yer yok araçlardan dolayı. Ayıp denen bir şey var ya. Gitti, aldınız götürdünüz daha ne. Bu rezaleti bitirin, Türkiye’ye rezil oluyorsunuz. Bir yıldır bir taşkınlık mı gördünüz böyle burayı sarıyorsunuz. Biz şimdiye kadar itidalli davrandık taşkınlık yapmadık, yine yapmayacağız ama kendinizi rezil ediyorsunuz” dedi. 
 
Kuytul tepkinin ardından gözaltına alındı.  
 
FURKAN VAKFI’NDAN KINAMA MESAJI 
 
Öte yandan, Furkan Vakfı yaptığı açıklamada Semra Kuytul’un gözaltına alınmasını kınadı. Açıklamada, “Adaletin günden güne zayıfladığını ve yargının siyasi talimatlarla çalıştığı ülkemizde, Semra Kuytul Hocahanımın yapmış olduğu paylaşımları hazmedemeyenler bu kez de kendisini gözaltına alarak bir susturma girişiminde daha bulundular. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin haksız yere tutuklanmasını, İslam alimine yakışmayan bir üslupla evine baskın yapılmasını, üstelik baskından sonra da evlerinin polisler tarafından abluka altına alınıp kendilerine terör örgütü muamelesi yapılmasını kınayan ve ülkemizde ki diktatörlüğe dikkat çeken içerikte paylaşımlar yapan Semra Kuytul Hocahanımın da susturulmaya çalışılarak gözaltına alınmasını şiddetle kınıyoruz.
 
Fikir özgürlüğünü savunan, ancak kendilerine muhalif tek bir sese dahi tahammül edemeyen bir yönetimin adı, asla demokratik bir yönetim olamaz! Yapılan zulümleri bir kez daha halkımızın vicdanına sunuyor, her muhalif sesin susturulmaya çalışıldığı ülkelerin fikir özgürlüğü ve adaletten fersah fersah uzaklaştıklarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” denildi. (Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 15:56
SIRADAKİ HABER