Amasra'da sorunlar olduğu tespit edilince sigorta yapılmadı, baskıyla maden çalıştırıldı

CHP'li Ahmet Akın 42 işçinin öldüğü madene eksiklikler nedeniyle sigorta yapılmadığını ve yasak olmasına rağmen madenin çalıştırıldığını iddiasını dile getirdi: "Doğruysa bile bile ölüme gönderdiler."

© AA
Amasra'da sorunlar olduğu tespit edilince sigorta yapılmadı, baskıyla maden çalıştırıldı

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden faciasına ilişkin yeni bir iddiada bulundu.

ANKA Haber Ajansı'nın haberine göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bütçeleri görüşmelerinde konuşan Akın, "Bugün çok ciddi bir iddiayı gündeme getireceğim. Soma faciasından sonra tüm madenlerin özel sigorta kapsamına alınması zorunlu hale getirildi" dedi.

Amasra'da da sigorta için denetim yapıldığını söyleyen Akın, "Facianın yaşandığı Amasra’da da ağustos ayının sonu eylül ayının başı gibi özel sigorta için 3 kişilik heyet madene iniyor. Tahkimatla madende ciddi sorunlar olduğu ve bu sorunların 45 gün içerisinde çözülmesini talep ediyorlar. Madende sorun tespit edildiği için sigorta yapılmıyor ve mevzuata göre sigorta olmadan madenin çalışması yasak" ifadelerini kullandı.

"Siyasi baskılarla maden çalıştırılmaya devam ediyor" diyen Ahmet Akın, "Bu sürenin sonuna doğru facia meydana geliyor. Facianın ardından sigorta yetkilileri çağırılıyor ve bu olay sümen altı ediliyor. Bu iddialar doğruysa madenciler bile bile ölüme gönderilmiştir. Bize gelen bilgilerde Türkiye Taş Kömürleri’nin diğer 4 madeninde de facia yaşanabilir, sorumluluk yükümlük sizin üzerinize" şeklinde konuştu. 

Ahmet Akın'ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

ÜCRETLİ ÇALIŞANLARIN YARISINI ENERHİ YOKSULU YAPTINIZ

Bir enerji buhranı ile karşı karşıyayız… Halkın enerji hakkını gasp ettiniz. Türkiye’de vatandaşlarımızı enerji yoksulluğu ve yoksunluğuna tanıştırdınız. Dünya devletleri vatandaşını kolluyor. Siz, vatandaşlarımızın faturalarını ödeyemediğini bile bile zam yapıyorsunuz. Geçen sene 200 TL olan asgari elektrik tüketimi bugün 450 TL. Geçen 550 lira olan doğal gaz tüketimi bin 550 lira, insaf. Vatandaşımızın iki faturası kazancın neredeyse yarısı. Bakıyoruz, Avrupa İstatistik Ofisi’ne. Orada enerji yoksulluğu tanımı şöyle; ‘Gelirinin yüzde 25’i faturasını karşılıyorsa enerji yoksulu’ sayılıyor. Bizim asgari ücretli çalışan vatandaşlarımızın yarısı asgari ücretli. Siz ücretli çalışanlarının yarısını enerji yoksulu yaptınız.

EPDK'YE 'AK PARTİLİ BAKAN'A BAKMAYIN' ÇAĞRISI

Bir de bu yoksulluğu gizleme çabanız var. EPDK ve kurum kuruluşlarına da sesleniyorum, sizin biliyoruz ne yaptığınızı? Ancak siz AK Partili Bakan’a bakmayın. Biz iktidara geldiğimizde; liyakat sahibi, dürüst bürokratlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Vatandaşa hesap veren, şeffaf yönetimle çalışacağız.

VERİ CAMBAZLIĞI YAPIYORSUNUZ, SİZE YAKIŞIYOR MU SAYIN BAKAN?

Halkın bilmesi gerekenleri bürokratlar değil, Bakan saklıyor. AK Parti’nin Genel Başkanı saklıyor. Bakan Bey neyi saklıyor? Yanlış enerji politikalarıyla algı yönetimiyle yönetmeye çalışıyor. AK Parti ülkemizde öyle bir enerji yoksulluğu yaşatıyor ki, resmi raporlara göre yaklaşık 1 milyon 200 bin abonenin doğal gazı, faturalarını ödeyemediği için kesildi. Bunu söyleyen biz değiliz, bunu söyleyen EPDK’nın 2021 raporu. Yıl 2022, verileri tam olarak açıklamaya korktuğunuz için verileri açıklamaya korktuğunuzdan veri cambazlığı yapıyorsunuz. Bu size yakışıyor mu Sayın Bakan?  

BOTAŞ’IN GÖREV ZARARINI AK PARTİ Mİ KARŞILIYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 liralık doğal gaz faturasının vatandaşa yansıtmadan 75 lirasını biz kaynağından karşılıyoruz diyerek, vatandaşlarımızı algıyla oylamaya çalışıyor. Siz ne derseniz deyin insanlar evine gitti mi o sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor. Vatandaş yoksulluktan kara kıştan inim inim inlerken, algı yapıyorsunuz. Destekse enerji çeki verin. Hem Genel Başkan’ınız hem sayın Bakan ‘biz karşılıyoruz’ derken cebinizden mi karşılıyorsunuz? BOTAŞ’ın görev zararını AK Parti mi karşılıyor? Yanlış politikalarınız, hem kurumlarımızın hem vatandaşımızın cebini batırdı.

BU İDDİALAR DOĞRUYSA MADENCİLER BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERİLMİŞTİR

Türkiye’yi iş cinayetlerinde de dünyanın zirvesine taşıdınız. 42 madencimiz hayatını kaybetti. Bir ay geçti. Başka ülke olsa ne iktidar ne bakan kalır. İstifasını verir. Bugün çok ciddi bir iddiayı gündeme getireceğim. Soma faciasından sonra tüm madenlerin özel sigorta kapsamına alınması zorunlu hale getirildi. Facianın yaşandığı Amasra’da da ağustos ayının sonu eylül ayının başı gibi özel sigorta için 3 kişilik heyet madene iniyor. Tahkimatla madende ciddi sorunlar olduğu ve bu sorunların 45 gün içerisinde çözülmesini talep ediyorlar. Madende sorun tespit edildiği için sigorta yapılmıyor ve mevzuata göre sigorta olmadan madenin çalışması yasak. Siyasi baskılarla maden çalıştırılmaya devam ediyor. Bu sürenin sonuna doğru facia meydana geliyor. Facianın ardından sigorta yetkilileri çağırılıyor ve bu olay sümen altı ediliyor. Bu iddialar doğruysa madenciler bile bile ölüme gönderilmiştir. Bize gelen bilgilerde Türkiye Taş Kömürleri’nin diğer 4 madeninde de facia yaşanabilir sorumluluk yükümlük sizin üzerinize. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER