Anayasa Mahkemesi'nden Ahmet Altan'a ret

Anayasa Mahkemesi, gazeteci Ahmet Altan

© AA
Anayasa Mahkemesi'nden Ahmet Altan'a ret

Anayasa Mahkemesi, gazeteci Ahmet Altan'ın yaptığı bireysel başvuruyu reddetti, gazeteci Ali Bulaç'ın bireysel başvurusunda ise hak ihlali kararı verdi.

 Anayasa Mahkemesi, gazeteciler Bülent Utku, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Akın Atalay, Ahmet Şık, Murat Aksoy, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Ali Bulaç’ın bireysel başvurularını dün ve bugünkü Genel Kurul toplantılarında ele aldı.

Yüksek Mahkeme dün Kadri Gürsel ve Murat Aksoy’un, ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği ile ifade özgürlüğü’ haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Diğer başvuruculardan, Cumhuriyet gazetesi davasından yargılanan Murat Sabuncu, Ahmet Şık, Bülent Utku ve Akın Atalay’ın bireysel başvuruları ise reddedildi.
ALTAN RET, BULAÇ’A KABUL

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu bugün ise gazeteciler Ahmet Altan, Ali Bulaç ve Nazlı Ilıcak’ın bireysel başvurularını ele almak üzere toplandı. Gazeteciler, ‘uygulanan gözaltı ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği’ iddialarına ilişkin ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ‘darbe çağrışımı’ davasında tutuklu yargılanan Ahmet Altan’ın bireysel başvurusunu ‘hak ihlali olmadığı’ gerekçesiyle reddetti.

Ali Bulaç’ın bireysel başvurusunda ise hak ihlali kararı verildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun, kararları oy çokluğuyla aldığı öğrenildi.

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında yerel mahkemece ‘anayasayı ihlal’ iddiasıyla müebbet hapis cezası verilmişti.

Nazlı IIıcak’ın bireysel başvurusu, öğleden sonra görüşülmeye devam edilecek.
(HABER MERKEZİ/AA)

SIRADAKİ HABER