Ankara Valisi Şahin: Kurallara riayet edilmezse yeni ek tedbirler alınacak

Kovid-19 tedbirleri denetimine katılan Ankara Valisi Vasip Şahin, "Kurallara riayet edilmezse günün şartlarına ve ihtiyaçlarına göre yeni ek tedbirler alınacak" dedi.

© AA / Hakan Nural
Ankara Valisi Şahin: Kurallara riayet edilmezse yeni ek tedbirler alınacak

Kumrular Caddesi'ne gelen Vali Vasip Şahin, lokanta, berber, market, seyahat acenteleri ve dolmuşlarda alınan Kovid-19 tedbirlerini inceledi. 

Denetimler sonrasında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Şahin, son günlerde Ankara'da Kovid-19 hasta sayısında yaşanan artışın birçok sebebi olduğuna işaret ederek, "Bu sebepleri tedbirlerden de az çok tespit etmek mümkün. Düğünler, nişanlar, taziyeler, piknikler, tatiller, köylere gidip gelmeler yani kısacası hareketlilik ve insanların mesafeyi korumadan birbirleriyle yakın temas halinde olmaları. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde aslında bir sebepler demeti ortaya çıkıyor." dedi.

Şahin, ek tedbirlerin alınıp alınmayacağının sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Şu an zaten alınabilecek ek tedbirler bugün için alındı. Bunlar biliyorsunuz sadece bizim il olarak aldığımız kararlar değil, aynı zamanda Bilim Kurulunun ve Sağlık Bakanlığının tavsiye ve tespitleri, önerileri doğrultusunda, yine İçişleri Bakanlığı tarafından da tamim edilen birtakım önlemler paketi doğrultusunda aldığımız kararlar. Dolayısıyla bugün için bu tedbirlere iyi uyarsak, dikkatli, özenli şekilde kurallara riayet edersek inşallah başarıyı sağlayacağız ama bunlar da yetmezse tabii ki günün şartlarına ve ihtiyaçlarına göre yeni ek tedbirler alınacaktır. Çünkü burada öncelik insan sağlığı, toplumumuzun, milletimizin sağlığı."

'Birazcık daha sabır'
Hangi tedbir alınırsa alınsın öncelikle görevin vatandaşlara düştüğünü vurgulayan Şahin, maske, mesafe ve temizliğe riayet edildiği takdirde mücadelenin yüzde 80-90 başarılabileceğini, kalan kısmıyla ilgili de zaten kamunun aldığı birçok tedbirin olduğunu söyledi.

Vatandaşlara seslenen Şahin, "Birazcık daha sabır, birazcık daha fedakarlık, günlük sosyal hayatımızdan biraz daha taviz vereceğiz. İnşallah bunu kısa zamanda atlattıktan sonra tekrar yine birbirimizle kucaklaşacağız, hemhal olacağız. Çünkü bu bizim toplumumuzun aslında övüneceğimiz özelliği ama bu dönem değil. Bu dönem biraz bunları unutmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER