Anne ve babasını siyanür içirerek öldüren Kalkan: Babam yaşıyor mu?

İzmir'in Bayraklı ilçesinde, 'şerbet' diye içirdiği siyanürlü sıvıyla anne ve babasını öldüren üniversite öğrencisi Mahmut Can Kalkan, duruşmada "Babam yaşıyor mu?" diye sordu. Mahkeme Başkanı'nın olumsuz yanıtı üzerine Kalkan, “Babam öldü. Bana nasıl para yollar diye korktum ve makbuzu yırttım” ifadesini kullandı.

Anne ve babasını siyanür içirerek öldüren Kalkan: Babam yaşıyor mu?

Sanığın cezai ehliyeti yönünden raporun temini için yazılan yazıya Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından verilen yanıtta sanıkla ilgili herhangi bir kaydın bulunmadığı, bu nedenle sağlık kuruluşunca düzenlenen bir raporun olmadığı ifade edildi.

'Babam yaşıyor mu?'
Olaydan sonra yaklaşık 1 ay Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gördüğünü anlatan sanık Mahmut Can Kalkan, “Cezaevine dedem Mahmut Kalkan tarafından 100 TL para geldi. Ayrıca babam Mehmet Kalkan’dan da bana 200 TL para geldi” dedi.
Mahkeme başkanına “Babam yaşıyor mu?” diye soran Kalkan, olumsuz yanıt alınca “Babam öldü. Bana nasıl para yollar diye korktum ve makbuzu yırttım” diye konuştu. Sanık, daha önce de iddia ettiği gibi kırmızı gözlü varlığın cezaevinde kendisi ile birlikte kaldığını, cinsiyetinin kız olduğunu ve yalnızca kendisinin gördüğünü söyledi.

'Abim uyuşturucu kullanıyormuş'
Duruşmada söz alan sanığın kardeşi Emir Can Kalkan ise abisinin bir arkadaşı ile görüştüğünü ve bu kişinin abisinin uyuşturucu madde kullandığını söylediğini ifade etti.
Emir Can Kalkan, abisinin bahsettiği parayı dedesi ile birlikte kendisinin gönderdiğini de söyledi.
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığı hususunda Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından rapor düzenlenmesi için duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?
İzmir’de 14 Mayıs 2019’da Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan, satın aldığı siyanürü suya karıştırıp anne ve babasına içirmişti. 16 yaşındaki kardeşi Emir Can Kalkan sıvıyı içmeyi reddederken, evdeki küçük kardeşi Mehmet Taha Kalkan da siyanürden etkilenmişti. Hastaneye kaldırılan anne ve baba hayatını kaybederken, Emir Can ve Mehmet Taha Kalkan (4) ise tedavilerinin ardından taburcu edilmişti. Zanlı Mahmut Can Kalkan, 'kasten öldürme' ve 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçlamasıyla tutuklanmıştı. Kalkan hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

SIRADAKİ HABER