Askerlikten firar etti; 35 yıldır "vatansız" belgesiyle yaşıyor

Diyarbakır'da yaşayan 55 yaşındaki Ahmet Önder, 35 yıl önce askerliğini yaptığı birliğinden firar etti. Firardan 7 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı. Önder İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nün verdiği 'vatansız' belgesiyle mülteci statüsünde yaşıyor.

© DHA
Askerlikten firar etti; 35 yıldır "vatansız" belgesiyle yaşıyor

Siirt’te 1966 yılında dünyaya gelen ve daha sonra ailesiyle Diyarbakır’a yerleşen Ahmet Önder, 35 yıl önce askerliğini yapmak üzere 1986 yılında Balıkesir’e gitti. Askerliğinin 6’ncı gününde firar eden Önder, Diyarbakır’a döndü. 4 çocuk babası Önder, gündelik işlerde çalışarak ailesini geçindirmeye çalıştı.

Önder, İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart 1994 gün ve 1994/5469 sayılı kararı ile ‘askerliğini yapmadığı’ gerekçesiyle Türkiye vatandaşlığından çıkarıldı. İl Emniyet Müdürlüğü ile Bağlar ilçe Nüfus Müdürlüğü'ne yaptığı vatandaşlık hakkı talepleri kabul edilmeyen Öndere, İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından 29 Mart 2017’de ‘vatansız’ belgesi verildi. Önder, kimliğine kavuşmak için yeniden askerliğini yapmak istiyor.

"Gerekirse gider vatani görevimi yaparım"
‘Vatansız Müracaat Belgesi’yle yaşayan Önder, 20 yaşında askere gittiğini ve daha sonra 3 aylık evli olduğunu için 6 gün sonra firar ettiğini söyledi:

"Firardan 7 yıl sonra beni vatandaşlıktan çıkardılar. Ben tekrar kimliğimi almak istiyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak yetkililerden yardım istiyorum. kimliğime kavuşmak istiyorum. Balıkesir’de askeriyede kimliğim. Ben orada askerdim, 4 çocuğum var hepsinin kimliği mevcut ama benim yok.

Gerekirse gider vatani görevimi yaparım. O zaman cahil ve mağdurdum. Ama şimdi vatani görevimi de yapmaya hazırım. Yeter ki bana kimliğimi versinler. Bana bu hakkı tanısınlar. Hastaneye gittiğim zaman beni kabul etmiyor. Bana göçmen kimliği vermişler. Hastane bile o kimliği kabul etmiyor. Sosyal haklarım olan devlet kurumlarında kapılar bana kapanıyor. Eğer askerlikse ben askerliği yapmaya hazırım. Bir an evvel rica da bulunuyorum benim bu kimliğimi bana versinler." (DHA)

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2021, 13:04
SIRADAKİ HABER