Askıda ekmek kuyruğu: İşim olsa gelip burada ekmek beklemem

Artan hayat pahalılığı ve işsizlik, askıda ekmek’ kuyruklarını uzattı. Kuyrukta bekleyen bir yurttaş: "Ameleyim, 110 lira yevmiye veriyorlar. Elektrik parası gelmiş 550 lira. Ne yapabilirim ki?"

© ANKA
Askıda ekmek kuyruğu: İşim olsa gelip burada ekmek beklemem

Türkiye'nin birçok ilinde ihtiyaç sahipleri için hayata geçirilen 'askıda ekmek' uygulaması, art arda gelen zamlar ve artan yoksulluk ile birlikte fırın önlerinde uzun kuyruklar oluşturuyor. İzmir'in en kalabalık ilçelerinden Buca'ya bağlı Şirinyer semtinde de yurttaşlar ücretsiz ekmek alabilmek için hemen hemen günün her saatinde fırın önünde kuyrukta bekliyor.

Ekmek kuyruğunda bekleyen bir yurttaş, "Onlarca insan her gün burada sabah 8’den akşam 7 buçuğa kadar ekmek alabilmek için dikiliyor. Hayırsever biri 200-300 lira veriyor, ekmek dağıtılıyor. Ben iyi kötü 3-5 lira kazanıyorum ama hiç alamayan; evi, yeri, yurdu olmayan insanlar var" dedi.

Ekmek kuyruğundaki bir başkası, "İş arıyoruz, kapıdan kovalıyorlar. İş vermiyorlar. İşim olsa gelip buradan ekmek almam, işimiz yok" sözleriyle durumu özetlerken, amelelik yapan diğer ilçe sakini, "Verirlerse iki ekmek alıyorum gidiyorum. İnşaatta işçilik yapıyorum. 110 lira yevmiye veriyorlar. Ne yaparsın? Elektrik parası 550, su parası 300 lira gelmiş. Yapacak bir şey var mı, yok" diyor.

FIRINCI: BELEDİYEDEN DE DESTEK VAR
Askıda ekmek uygulamasını yaklaşık 5 yıldır sürdürdüklerini ve Buca Belediyesi'nden de destek aldıklarını belirten fırıncı Edip Velioğlu ise şöyle konuştu:

"Şirinyer, herkesin uğrak noktası. Çok insan geçiyor buradan. Alt kesim de var üst kesim de. İhtiyaç sahiplerini görüyor hayırsever vatandaşlarımız. Sırayı görüyorlar, yardımcı olmak istiyorlar. Bazı müşteriler kendilerine iki ekmek alıyor, para üstünü askıda ekmek için bırakıyor. Hayırsever vatandaşlarımız 100-200 lira yardım yapıyor. Biz de aracı görevindeyiz. Hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında bağışın yerine ulaşması için çalışıyoruz. Kendimizden de veriyoruz. Bereketinin kaçmaması için sayı tutmuyoruz. Kalabalık bir yer olmasından dolayı buradaki kuyruk uzayabiliyor. Sıra çok uzun ama bu sıraya girip en fazla bir buçuk saat bekliyorlardır. Hele cuma günü yarım saat bekliyorlardır. Bağış gelir gelmez ekmeklerini verip uğurluyoruz." (Haber: Abdullah Çelebi/ANKA)

SIRADAKİ HABER