Atık yağdan akaryakıt üreten çiftliğe baskın; 1.2 milyon TL ceza kesildi

Ankara Akyurt'ta lisanssız toplanan yağlardan kaçak akaryakıt üretimi yapılan besi çiftliğine baskın yapıldı. Baskında yakalanan iki kişiye toplam 1 milyon 207 bin 155 TL ceza yazıldı.

© DHA
Atık yağdan akaryakıt üreten çiftliğe baskın; 1.2 milyon TL ceza kesildi

İl Jandarma Komutanlığı'nca, kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, Akyurt ilçesinde bir besi çiftliğinde 'on numara yağ' olarak bilinen kaçak akaryakıt üretimi yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Besi çiftliğine Akyurt Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda F.A. ve S.B., akaryakıt üretmek üzere 10 tonluk tanklar içerisine yağ ve benzeri malzemeleri doldurdukları sırada suçüstü yakalandı. 2 kişi gözaltına alınırken, firmanın atık yağları toplamak için Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu tarafından alınan herhangi bir ruhsat veya lisans belgesinin de olmadığı tespit edildi.

Lisanssız yağ toplayan ve yakıt haline getiren F.A. ve S.B.'ye 2872 sayılı Çevre Kanun'u gereğince toplam 1 milyon 207 bin 155 TL idari para cezası uygulandı ve haklarında adli işlem başlatıldı

SIRADAKİ HABER