ATO: Vatandaşa yaygın ve ücretsiz test yapılmalı, fatura yüklenmemeli

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, 'Şehir merkezlerine test yeri kurabiliriz. Kamudaki bütün hastanelerde test yapılmalı' çağrısı yaptı.

© Shutterstock
ATO: Vatandaşa yaygın ve ücretsiz test yapılmalı, fatura yüklenmemeli

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’deki 495 Covid-19 yetkilendirilmiş tanı laboratuvarlarından 270’i özel sektöre ait. Devlet hastanelerinde ücretsiz yapılabilen testler için de özel hastanelerde 250 TL isteniyor. PCR zorunluluğu olan bir dönemde kamudaki test merkezi sayılarının artırılması gerektiğini söyleyen Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, “Vatandaşa yaygın ve ücretsiz test yapılmalı” dedi.

Baytemür, “Test merkezlerinin arttırılması önemli. Test sayılarımızın 500 bin-1 milyon arası olması gerekir ama bunu kamusal alanlarda yapmak lazım. Vatandaşa fatura çıkaracak uygulamalar doğru değil” diye konuştu.

‘ABD VE AVRUPA’DAKİ GİBİ YAPABİLİRİZ’

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuşan Baytemür, hastanelerde ameliyatlar için bile test istendiğine dikkat çekerek “Avrupa’da Amerika’da arabalarla gelen vatandaşlara test ve aşı yapıldığını görüyoruz. Bunu biz de yapabiliriz” önerisini getirdi.

‘ŞEHİR MERKEZLERİNE TEST ALANLARI KURABİLİRİZ’

Test yapılan alanların yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Baytemür, “Kızılay gibi şehir merkezlerine test yeri kurabiliriz. Kamudaki bütün hastanelerde test yapılmalı. Okullarda, üniversitelerde, iş yerlerinde test merkezleri kurulabilir” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER