Avukatlar savunma hakkı için yürüdü

Adana'da avukatlar, savunma hakkına yönelik baskıları protesto yürüyüşü düzenledi. Adana Baro Başkanı Veli Küçük, "Yargı artık baskı ve korkutmanın aracı olmanın ötesine geçmiş, hatta kendisi haline gelmiştir" dedi.

© DHA
Avukatlar savunma hakkı için yürüdü

Adana’da avukatlar, Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davada avukatlık yapan Ömer Kavili’nin duruşmadan salonundan darp edilerek çıkartılmasını ve sonrasında tutuklanmasını protesto etti. Kavili, tutuklandıktan bir gün sonra yoğun tepkiler üzerine serbest bırakılmıştı.

Adana Adliyesi binasının önünde başlayan yürüyüşe Adana Barosu, Mersin Barosu üyeleri, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Avukat Ömer Kavili ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı. Grup, Adana Adliye binasının yanındaki İnönü Parkı’na kadar ‘Savunma Susturulamaz’ yazılı pankartla, sloganlar eşliğinde yürüdü.

Parkta yapılan basın açıklamasını okuyan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, “Ülkemizde son dönemlerde yüzlerce avukat, Avukatlık Kanunu’nun ve mesleğin uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınan güvenceleri ihlal edilerek tutuklandı. Son olarak İstanbul Barosu mensuplarından Avukat Ömer Kavili’nin, duruşmada mahkeme heyetiyle yaptığı tartışma sonrası jandarmalar tarafından salondan atılması, ertesi gün duruşmaya giderken gözaltına alınması ve tutuklanması ile savunmaya açık ve yoğunlaştırılmış saldırının son uç örneğini vermiştir” dedi ve ekledi: “Yargı artık baskı ve korkutmanın aracı olmanın ötesine geçmiş, hatta kendisi haline gelmiştir. Bu keyfi uygulamaların sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Açıklama sonrası söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ise mahkemelerin artık savunmasız yargılama istediğini söyledi. Barut, avukat Ömer Kavili hakkındaki soruşturmanın da Avukatlık Kanunu’na aykırı olduğunu ifade etti.
(ADANA-DHA)

SIRADAKİ HABER