Aykut Erdoğdu: Merkez Bankası’nın başındaki kişi Cumhurbaşkanıdır

Murat Çetinkaya'nın Merkez Bankası başkanlığından alınmasına ilişkin açıklama yapan

© AA
Aykut Erdoğdu: Merkez Bankası’nın başındaki kişi Cumhurbaşkanıdır

Murat Çetinkaya'nın Merkez Bankası başkanlığından alınmasına ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Hedefleri tutturamamanın sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’tır” dedi.

ANKARA– Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevinden alınması ve sonrasında gelen tepkileri yazılı açıklamayla değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Sadece 12 Eylül darbesinde görevden alınan Merkez Bankası Başkanı’ndan sonra AKP iktidarı da aynı yolu izleyerek darbecilerle bir kez daha aynı çizgide buluştu. Artık Merkez Bankası’nın başındaki gerçek kişi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisidir” dedi.
 
‘BU İKİLİYİ İLK SEÇİMDE MİLLET GÖREVDEN ALACAK’

Merkez Bankası’nın hedeflerini tutturmamasının asıl sorumlusunun maliye politikalarını uygulayan hükümet olduğunu belirten Erdoğdu açıklamasında, “Yani hedefleri tutturamamanın sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’tır. Üst üste yapılan seçim ve referandumları kazanmak uğruna piyasaya para saçılmış bu seçim hovardalığı hem borç yükünü hem de enflasyonu roketlemiştir. Seçim zamanı bütçe ve KGF kaynaklı bu fonlar, yatırımlara değil ağırlıklı lüks tüketime veya borç geri ödemelerinde kullanılmıştır. Yani hedeflerin tutmamasının sorumlusu Merkez Bankası Guvernörü değil, damat ve kayınpederidir. Bu ikiliyi ilk seçimde inşallah millet görevden alacak” ifadelerine yer verdi.

‘BANKA ÖZERKLİĞİNE TEHDİTTE BULUNAN CUMHURBAŞKANIDIR’

Görevden alınan Murat Çetinkaya’nın başkan olarak ataması yapıldığı dönem de Merkez Bankası’nın kurumsal itibarının sarsıldığını söyleyen Erdoğdu, “TCMB Kanunu,  Bankayı ve Başkanı, fiyat istikrarının temini için gereken adımlardan sorumlu tutar.  Kanunun hiçbir yerinde, enflasyon hedefini birebir tutturmak yönünde bir ifade yok. Bankanın hedeflediği fiyat seviyesinden niçin sapıldığına dair Banka yönetimince açıklama, ilgili raporlarla kamuoyunda paylaşılıyor ve bunun nedenleri aynı zamanda iktidar mevkiindekilerle Banka yönetimi tarafından yazılı olarak da paylaşılıyor. Hedeflerden sapmaların gerçek nedeni, seçim hovardalığının yanı sıra Merkez Bankası’nı yetersiz kadrolarla doldurarak yapılması gerekenleri zamanında yapamayan bir teşkilata çevirmek ve yönetim üzerinde, kullanacağı araçlara ilişkin zımni bir baskı kurarak, Bankanın bağımsızlığını fiilen ortadan kaldırmaktır. Bundan birinci derecede sorumlu da sürekli faiz konusunda demeçler vererek Banka özerkliğine tehditte bulunan Cumhurbaşkanıdır” dedi.
 
‘EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN ŞEY LİYAKAT’

Ekonomide gelinen nokta itibariyle en çok ihtiyaç duyulan şeyin liyakat ve kurumsal itibar olduğunu belirten Erdoğdu’nun açıklamaları şöyle devam etti:

“Merkez Bankası’nın Hazineye parasal açıdan destek olması, politika faizlerinin şartların gerektirdiğinden aşağı çekilme ihtimali ve nihayet kur seviyesi korunmaya çalışırken net rezervlerin azalıyor olması zaten bir hiperenflasyon-kur şoku sarmalını çağrıştırıyorken, bu durumun bir de yurt dışı gelişmeler nedeniyle artacak bir baskıyla daha da yoğunlaşma ihtimali, koşulların çok riskli hale geldiğini gösteriyor.”

‘EKONOMİNİN EN BÜYÜK PROBLEMİ MEVCUT EKONOMİ YÖNETİMİ’

“Bu da yaşadığımız durgunluğu daha derinleştirir ve küçülme boyutuna götürürse işte o zaman işler içinden çıkılmaz hale gelir. Türkiye ekonomisinin en büyük problemi mevcut ekonomi yönetimidir. Allah ülkeyi daha kötü koşullardan korusun. Çünkü son dönemde kur biraz düşmeye başlamıştı, hepimiz faiz indirimi bekliyorduk, işler İstanbul seçimi sonucu biraz yoluna girer mi diyorduk, Tayyip bey dün büyük hamleyi yaptı ve Türkiye ekonomisine büyük zarar verdi.”

SIRADAKİ HABER