AYM Başkanvekili: Yargıya pek güvenilmiyor

Yargı sistemi ve reform paketiyle ilgili tartışmalar yükselirken yüksek yargıdan da bir itiraf geldi. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Engin Yıldırım, "Yargı sistemine güven son derece düşük. Bu çok ciddi bir sorun" dedi.

© AA
AYM Başkanvekili: Yargıya pek güvenilmiyor

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Engin Yıldırım, halkın Türk yargı sistemine güveninin düşük olduğunu söyledi. Yıldırım, yargıyla muhatap olmuş kişilerde güvenin, yargı sistemiyle işi olmamış kişilere göre daha düşük olduğuna da dikkat çekti.
 
‘Türk yargı kurumlarını Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile güvence altına alınan hak ve özgürlüklere uyumlu olacak şekilde güçlendirerek, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru sistemini destekleme ve gelişmesine katkıda bulunma’ amacıyla düzenlenen ‘Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi’nin kapanış konferansı, İstanbul’da yapıldı. Kapanış konuşmasını yapan Yıldırım, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru sisteminin güçlendirilmesini amaçlayan bu projenin genel olarak amacına ulaştığını söyledi.

YENİ BİR ARAŞTIRMANIN SONUCU

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Engin Yıldırım, yapılan kamuoyu araştırmalarının Türk yargı sistemine güvenin son derece düşük olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Belki şu veya bu yargı organı olarak bakıldığında az bir şekilde farklılıklar meydana geliyor ama genel olarak Türkiye’de yaşayan insanlar Türk yargı sistemine pek fazla güvenmiyor. Bu çok ciddi bir sorun. Yapılan bir akademik araştırmaya göre henüz yayınlanmamış ve benim okuma fırsatı bulduğum, yaklaşık üç binden fazla insan üzerinden yapılan bir araştırma bu. Gelir düzeyi, yaş ve eğitim seviyesi arttıkça yargıya olan güven daha da azalmakta. Bu muhtemelen beklentilerin yükselmesi ve karşılanmaması ile ilgili bir durum ama ciddi bir durumu işaret etmekte ve en belki de çarpıcı sonuç; herhangi bir şekilde yargı sisteminin bir parçasıyla ilişkiye giren kişilerle hiçbir şekilde yargı sistemiyle ilişkide bulunmayanlar arasında ciddi bir güven farklılığı var. Yargıyla muhatap olanların yargıya güveni, muhatap olmayanlara göre çok daha düşük.

Bunlar belki bu projenin çözebileceği konular değil ama sistemi bir bütün olarak düşündüğümüzde girdi üzerinde de bence yoğunlaşmamız gerekiyor, süreçler ve çıktı daha ziyade yargı bileşenlerinin çözebileceği, üzerindeki denetimlerinin daha yüksek olduğu bir konu. Girdi konusunda bizim yapabileceklerimiz nispeten sınırlı ancak ve ancak verilen kararların icrası ve bu icraların da sahada karşılık bulmasıyla beki bu girdi meselesini çözülmesinde bir katkısı olabileceğini düşünüyorum.”

Bu projenin Türkiye’deki tüm yargı paydaşlarını bir araya getirdiğine dikkati çeken Yıldırım, normalde bu bileşenlerin bir araya gelmesinin kolay olmadığını ve bu projenin çok faydalı olduğunu belirtti. (İSTANBUL/AA)

SIRADAKİ HABER