AYM: Cizre'deki sokağa çıkma yasaklarında yaşam hakkı ihlal edilmedi

Mahkeme, yaşam hakkının öldürmeme yükümlülüğü bakımından ihlal edildiği iddiasını, kabul edilebilir buldu

© AA
AYM: Cizre'deki sokağa çıkma yasaklarında yaşam hakkı ihlal edilmedi

Anayasa Mahkemesi (AYM) Şırnak'ın Cizre ilçesinde Aralık 2015 - Mart 2016 arasında süren sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitirenler için yapılan başvuruyu karara bağladı. Karara göre, yaşam hakkı ihlal edilmedi. Avukat Ramazan Demir sosyal medya hesabından dün yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi, Cizre bodrumları ve Cizre’de sokağa çıkma yasakları sırasında hayatını kaybedenlerle ilgili kararını verdi. AYM herhangi hak ihlali olmadığına karar vermiş. Gerekçesi henüz yayınlanmadı, hüküm özeti ise bugün sitesinde yayınlandı" dedi.

Gazete Duvar'ın haberine göre, dosyaları tekrar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM)'e taşıyacaklarını belirten Demir, "AİHM 2018’de yaptığı duruşmada AYM’nin vereceği kararı bekleyin demişti. AİHM’de yapılan duruşmada AYM’nin bugün verdiği kararı vereceğini ayrıntılı olarak ifade ettik ancak dikkate alınmadı " diye konuştu.

"Sağlık yardımı sağlanmaması nedeniyle yaşamı koruma yükümlülüğünün ihlal edildiği iddiası kabul edilemez"
AYM'nin internet sitesinde yer alan karar özetinde başvurudaki, "yaşam hakkının öldürmeme yükümlülüğü bakımından ihlal edildiği" ve "yaşam hakkının usul boyutu bakımından ihlal edildiği" iddiaları "kabul edilebilir " bulundu. Buna karşın, "sağlık yardımı sağlanmaması nedeniyle yaşamı koruma yükümlülüğünün ihlal edildiği", "bir kısım başvurucunun kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği", "bir kısım başvurucunun bireysel başvuru haklarının ihlal edildiği" ve "bir kısım başvurunun kötü muamele yasağı, özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı ile din ve vicdan özgürlüğünün ihlal edildiği" iddiaları "kabul edilemez " olduğu vurgulandı.

Esas yönünden ise "Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının öldürmeme yükümlülüğü bakımından ihlal edilmediğine" ve "Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edilmediğine" karar verildi.

SIRADAKİ HABER