AYM’de kritik KHK mesaisi

Anayasa Mahkemesi, OHAL döneminde çıkarılan ve daha sonra yasalaşan KHK’lerden 5’inin iptal istemini karara bağlayacak.

© AA
AYM’de kritik KHK mesaisi

Anayasa Mahkemesi (AYM), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan ve daha sonra TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşan Kanun Hükmünde Kararnamelerden (KHK) 5’inin iptal istemini çarşamba günü esastan karara bağlayacak.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre CHP’nin açtığı dava kapsamında AYM’nin gündemine gelen 5 KHK’de yer alan ve iptali istenen düzenlemelerden bazıları şöyle:

-Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin, YÖK tarafından yerleştirildikleri devlet veya vakıf üniversitelerinde mezun oluncaya kadar ödemeleri gereken ücretleri ödemeye devam etmelerine ilişkin hüküm.

PASAPORT İPTALİ

-Pasaportu iptal edilen kişilerin eşlerine ait pasaportlarda “genel güvenlik” açısından mahzurlu görülmesi halinde aynı tarihte İçişleri Bakanlığı’nca iptal edilmesi.

GÖZALTI VE TUTUKLULUK UYGULAMALARI

-Gözaltı süresinin 30 günü aşamayacağına ilişkin madde.

-Tutuklu olanların avukatlarıyla görüşmelerinde cumhuriyet savcısının kararıyla, görüşmeler teknik cihazla sesli veya görüntülü olarak kaydedilmesi, görüşmeleri izlemek amacıyla görevli hazır bulundurulabilmesi, tutuklunun avukatına veya avukatın tutukluya verdiği belge veya belge örnekleri, dosyalar ve aralarındaki konuşmalara ilişkin tuttukları kayıtlara el konulabilmesi veya görüşmelerin gün ve saatleri sınırlandırılabilmesi.

-Tutukluluğun incelenmesinin, tutukluluğa itiraz ve tahliye talepleri dosya üzerinden karara bağlanabilmesi.

-KHK kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunun doğmamasına ilişkin madde.

-Soruşturma evresinde, ifade almada en çok üç avukat hazır bulunması şeklindeki kısıtlama. Müdafilik görevinden yasaklama kararı verilebilmesi.

-Müdafinin mazeretsiz olarak duruşmaya gelmemesi veya duruşmayı terk etmesi halinde duruşmaya devam edilmesi.

-31 Aralık 2020 tarihine kadar bölge idare mahkemesi üyeliğine, hâkimlik ve savcılık mesleğinde fiilen en az 6 yıl görev yapmış bulunan idari yargı hâkim ve savcıları arasından atama yapılabilmesi.

ASKERİ OKULLARIN KAPATILMASI

-Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarının kapatılması ve buradaki askeri öğrencilerin devlet üniversitelerine veya liselere yerleştirilmesi.

-Genelkurmay Başkanı; orgeneral ve oramiraller arasından, Bakanlar Kurulu’nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı’nca atanması.

-Özel harekât birimlerinde Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın polis istihdam edilmesi.

SIRADAKİ HABER