Babacan'ın ilk kadroları belli oldu iddiası

Abdullah Gül ve Ali Babacan tarafından kurulacak yeni partinin kurucu kadrolarının belli olmaya başladığını belirten Karar gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu

© AA
Babacan'ın ilk kadroları belli oldu iddiası

Abdullah Gül ve Ali Babacan tarafından kurulacak yeni partinin kurucu kadrolarının belli olmaya başladığını belirten Karar gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu "Bu parti, bir sentez partisi olmak iddiasında. Yani bu parti kendi arasına solcuları da, Kürtleri de alan bir kadroyla çıkacak gibi görünüyor" dedi.

Karar gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu, Prof. Emre Bağce ile TV5’te sunduğu ‘Serbest Görüş’ programında, Ali Babacan ve Abdullah Gül tarafından kurulacak yeni parti hakkındaki duyumlarını aktardı.
 
“Bunun bir lider partisi olmayacağı ortada. Çünkü bunun gerideki asıl patronu, asıl Celal Bayar’ı Abdullah Gül. Bu çok da tabii. Yani bunların bir çoğunu siyasete sokan insan Abdullah Gül. Yaşça da büyük, cumhurbaşkanlığı yapmış, doğrudan sahaya inmek istemiyor” diyen Bayramoğlu, kurucu olarak geçen isimlere ilişkin şunları söyledi:

“Şimdi bu (yeni parti) ekip kimden kuruluyor diye baktığımız zaman ilk akla gelenleri, yani ilk görünenleri söyleyelim öncelikle Beşir Atalay. Adalet bakanlığında çok etkili olmuş demokrasi hukuk arasındaki ilişkilerle AKP’de anılmış Sadullah Ergin. Tabii Abdullah Gül. Artık onu tanımlamaya gerek yok. Eski Anayasa Mahkemesi başkanı Haşim Kılıç.

Burada Abdullah Gül lider olmayacak ama bir başka lider de keskin olarak ortaya çıkmayacak. Belki de Davutoğlu bunun için bu grupta yok, belki de bunun için Davutoğlu’nu bu grupta istemediler.

Diğer taraftan Ali Babacan, hitabet açısından çok lider fonksiyonuna uygun gözükmüyor. Yani tanıdığımız Babacan. Onun için bir paylaşım olabilir. Yani siyasi konularda biri, ekonomik konularda diğerinin öne çıkacağı ama büyük taşıyıcılığı da Ali Babacan’ın yapacağı yani daha kolektif bir yönetim. Bunun şöyle bir avantajı olabilir, olumsuz da olabilir, millet bunu sevmeyebilir.

Bu parti, bir sentez partisi olmak iddiasında. Yani bu parti kendi arasına solcuları da, Kürtleri de alan bir kadroyla çıkacak gibi görünüyor.”
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER