'Babacan'ın partisi ötekiler için fırsat mı, tehdit mi?'

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Babacan'ın dün yayınladığı mesajı değerlendirdi.

© AA
'Babacan'ın partisi ötekiler için fırsat mı, tehdit mi?'

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan öncülüğünde yürütülen yeni parti kurma çalışmalarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Sarıkaya, Babacan'ın dün yayınladığı mesaja ilişkin olarak "Kuracakları partinin kalın ilke çerçevesini çizdi" dedi.

Ali Babacan’ın yeni siyasi oluşumunun diğer partiler için bir fırsat mı yoksa tehdit mi oluşturacağını da değerlendiren Sarıkay’nnın, "Babacan çerçeveyi çizdi… İki ay kadro, iki ay manifesto" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Ali Babacan parti kurma çalışması ile ilgili en net açıklamasını dün yaptı. Bununla kalmadı, kuracakları partinin kalın ilke çerçevesini de çizdi.

Parti kurma çabasında olduğu arkadaşlarıyla dün yaptığım sohbetlerden edindiklerime göre Babacan’ın açıklaması parti kurma çabalarına katkı vermek isteyenlere çağrı niteliği de taşıyor.

Çünkü bugüne kadar birçok kişiyle görüşmelerde bulunulmuş, bazen Ali Babacan bu görüşmeyi bizzat yaparken, bazen de birlikte yola çıktığı arkadaşları aracılığıyla gerçekleştirmişti.

Ancak sonraki süreçte bağ kurulmamış, öylece bırakılmıştı.

ANA ÇERÇEVE

Aktardıklarına göre, bundan sonraki süreci daha önce temas kurup, olumlu yaklaşımını gördükleri kesimleri bir araya getirmek oluşturacak.

Nitekim Babacan da dünkü bayram mesajını da kapsayan açıklamasının daha ilk adımında “En önemli çalışma ilkelerimizden birisi katılımcılık ilkesi, geçen ay yaptığım açıklamadan sonra çok sayıda vatandaşımız bu sürece katkı verme iradesini beyan etti, heyecan ve birikimleri ile çalışmalarımıza şimdiden değer katmaya başladı” cümlesi de bu sürece işaret ediyor.

Sonrasına yönelik beklentisini de “Arzu ettiğimiz temsil gücü yüksek ve geniş kadroyu kısa bir zamanda oluşturmayı hedeflemekteyiz” sözleriyle veriyor.

BABACAN'IN PARTİSİ ÖTEKİLER İÇİN FIRSAT MI, TEHDİT Mİ?

Ali Babacan’ın yeni siyasi oluşumu, diğer partiler için bir fırsat mı yoksa tehdit mi?

Soruya, AK Parti de dahil yanıt vermek için nereden bakıldığına bağlı.

Siyasi parti liderlerine ulaşmış birkaç stratejik araştırma ile buna dayalı vizyon ve gelecek okumaları var.

Görünen o ki Babacan’ın parti kurması tek başına AK Parti’yi etkilemeyecek, diğer partilerden de seçmen koparacak.

CHP bu süreçten ari olamayacağı gibi, İYİ Parti, MHP, hatta HDP de “bana dokunmaz” diyemeyecek.

Hepsinden belirli bir miktar alacağı öngörülüyor.

SIRADAKİ HABER