Bakan Akar, Türkiye donanmasının Fransız gemisini taciz ettiği iddiasını yalanladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fransa'nın bu ay Akdeniz'de "Türk donanmasının NATO misyonu yürüten bir Fransız gemisini taciz ettiği" iddiasına yalanlayarak,

© AA
Bakan Akar, Türkiye donanmasının Fransız gemisini taciz ettiği iddiasını yalanladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  Fransa'nın bu ay Akdeniz'de "Türk donanmasının NATO misyonu yürüten bir Fransız gemisini taciz ettiği" iddiasına yalanlayarak, "Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir. Konuya dair hazırlanan ve Türkiye'nin haklılığını kanıtlayan belgeler, müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldı" dedi.

Akar, Şırnak'taki yoğun temaslarının ardından AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Fransız yetkililerin basında ve NATO çevrelerinde yer alan bazı iddialarına ilişkin de değerlendirmesi sorulan Akar, şunları söyledi:

"Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir. Bilakis başlangıçtan itibaren dostane, yapıcı, iş birliğine açık, destekleyici bir tutum içinde olan Türk Deniz Kuvvetleri unsurları, söz konusu gemiye Fransızların talepleri üzerine yakıt ikmali dahi sağlamıştır. Konuya dair hazırlanan ve Türkiye'nin haklılığını kanıtlayan bilgi ve belgeler müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldı." Akar, konuyla ilgili her türlü bilgi ve belgenin paylaşıldığını yineleyerek, şöyle konuştu:

"Türkiye her zaman NATO'daki görev ve yükümlülüklerini yerine getirmiştir"
"Bazı müttefiklerimizden siyasi amaçlarına hizmet edecek şekilde suni gündem yaratmak yerine mevcut usul ve esaslar çerçevesinde ittifakın dayanışma ruhuna uygun hareket etmelerini bekliyoruz. Biz daima diyalog ve koordinasyondan yanayız. Ayrıca NATO yetkililerinin denizcilerimizin olay sırasındaki profesyonel ve ihtiyatlı yaklaşımından dolayı da teşekkür ettiklerini de hatırlatmak isterim. Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de ittifak içerisindeki görev ve yükümlülüklerinin bilincinde hareket etmiş ve etmektedir."

SIRADAKİ HABER