Bakan Ersoy'dan koronavirüs yorumu: Bu algıyı eğer doğru yönetemezsek Türk ekonomisi olumsuz etkilenir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çin'in Vuhan kentinden yayılan koronavirüs ile ilgili olarak “Eğer biz bu algıyı doğru yönetemezsek, başta turizm sektörü olmak üzere ekonomi olumsuz etkilenir” dedi.

Bakan Ersoy'dan koronavirüs yorumu: Bu algıyı eğer doğru yönetemezsek Türk ekonomisi olumsuz etkilenir

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'nda gazetecilerle bir araya geldiğini aktardı.

Öztürk'ün bu görüşmeye dair hazırladığı habere göre Ersoy, gündeme ilişkin soruları şöyle cevaplandırdı:

“Mevsim gereği gribal enfeksiyonların yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Turizm de bir algı operasyonu. Algıyı ne kadar iyi yönetirseniz, o kadar başarılı sonuçlar alırsınız. Sağlık Bakanlığı ile bire bir çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı da çok hassas ve etkin bir şekilde takip ediyor. Koronavirüs alarmı çok sık güdeme geliyor. Biz bu algıyı eğer doğru yönetemezsek, turizm sektörü başta olmak üzere Türk ekonomisi olumsuz etkilenir. Bizde en ufak bir zafiyet yok. Bakanlığımız çok etkili ve hassas bir şekilde süreci yönetiyor.”

Ersoy, her teşhisle ilgili gerekli hassasiyette önlem alındığını ancak şüpheli vakaların başka rahatsızlıklar olduğunun ortaya çıktığını ifade etti. Ersoy, “Koronavirüs alarmı diye vurgulayıp yurtdışında yanlış bir algı yaratırsak turizme kalıcı zarar veririz. Gribal enfeksiyonun yoğun olduğu dönemde şüphelerle karşılaşacağız, bunları doğru yönetmemiz lazım” dedi.

'Şu an izliyoruz'
Dünya Sağlık Örgütü'nün konuya ilişkin yapacağı açıklamalar netleşmeden aktif bir eylem planına geçmenin doğru olmayacağını dile getiren Bakan Ersoy, “Ne yapacağımızı biliyoruz. Turizmi Geliştirme Ajansı'nın kurulma nedeni bu. Sektörlerimizi bunlara dayanıklı hale getirmeliyiz. Şu an için izlemedeyiz. Bizi endişelendirecek bir durum yok. Çinle ilgili büyük beklentimiz var. Bu beklentimizi etkiler. 2019'da 450 bine yakın Çinli turist ziyaretçimiz vardı. Bu sene de ciddi bir büyüme bekliyorduk. Bu büyüme gerçekleşmez. Türkiye'nin genel turist profilinde çok etkili bir sayı değil. Nerelere sıçrar onu konuşmak için erken. Gelişim gösterdikçe adım adım izliyoruz. Ona göre önlemlerimizi değiştireceğiz. Sadece Çin ile sınırlı kalırsa Türkiye'nin turizmi açısından çok etkili olmaz. Türkiye'nin 2020 hedefini etkilemez” ifadelerini kullandı.

6 milyon Türk yurt dışında
Yurt dışında 2 milyonu 25 yaşın altında olmak üzere 6 milyon vatandaşımızın bulunduğunu belirten Ersoy, bunların 3 milyonunun seçmen statüsünde olduğunu, ekonomiye yılda 5 milyar dolarlık bir katkı sağladığını da bildirdi.

'Bulunan define yok'
Dipsiz Göl'de define aranması olayından sonra define aramaları ile ilgili koşulları ağırlaştırdıklarını kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Define kazı izinlerini vermek bir dert vermemek ayrı bir dert. Vermezseniz de bu kez kaçak kazıları teşvik etmiş olursunuz. Bu daha sıkıntılı bir durum. En azından bizim kontrolümüz altında oluyor. Çok sıkıntılı bir durum olursa müdahale etme şansımız oluyor. Define izinlerinden bir şey çıkıyor mu? Çıkmıyor. Binin üzerinde define kazı izni verildi, bir şey bulamadılar. Vermediğinizde daha büyük bir sıkıntı. Bu sefer her yeri delik deşik ederler. En azından kontrollü bir şekilde kazı bittikten sonra eski haline getirme çalışmaları yapılıyor. Başına görevli koyuyoruz.”

Tarihi eser kaçakçılığını önlemek için şube müdürlüğünü Kaçakçılıkla Mücadele Başkanlığı'na dönüştürdüklerini ve daha etkili mücadele edileceğini kaydeden Ersoy, “Önemli olan eserin yurtdışına çıkmasını engellemek. Yurtdışına gittiği zaman alması çok zor oluyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 10:20
SIRADAKİ HABER