Başak Demirtaş’a saldıran Muti: İki bira içtim, içeriği okumadan paylaştım

Beykoz 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan sanık ve avukatı ile Başak Demirtaş’ın avukatı hazır bulundu.

© TWITTER
Başak Demirtaş’a saldıran Muti: İki bira içtim, içeriği okumadan paylaştım

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a Twitter hesabından cinsel içerikli sözlerle saldırıda bulunan Vedat Muti hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Beykoz 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan sanık ve avukatı ile Başak Demirtaş’ın avukatı hazır bulundu.

'İÇERİĞİ OKUMADAN PAYLAŞTIM'

Sanık Muti, saldırgan içeriği okumadan paylaştığını ifade ederek kendisini şöyle savundu: "Savunma yapmak istiyorum. Süre talebim yoktur. Ben bu konuda daha önce yapmış olduğum savunmalanmı aynen tekrar ederim. İddianamede bahsedilen içeriği paylaştığım doğrudur. Hatta sonrasında da on dakika içerisinde paylaşımı kaldırdım. Paylaşım nedeniyle pişmanım, suç işlemeye tahrik etme gibi bir amacımda yoktur. Bir hata ile içeriği okumadan paylaşım yaptım dedi. "

'O GÜN İKİ BİRA İÇMİŞTİM'

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Muti’nin savunması alındı. Savunmasında, “O gün iki bira içmiştim. Twitter’da #SelahattinDemirtaşaÖzgürlük şeklinde hashtag açılmıştı. Bu etiketin altında şehitlere ve ailelerine küfürler gördüm” diyen Muti, “İnternette bulduğum bir yazıyı kopyalayıp yapıştırdım. 10 dakika kadar sonra yazıyı kaldırdım. İçeriğini okuduktan sonra hakaret olduğunu anladım. Suç işlemeye tahrik etmek gibi bir kastım yok. Karakola gitmedim hayatımda, pişmanım. Hayatımda hiçbir suça karışmadım. Bu nasıl oldu anlamadım. Selahattin Demirtaş’ın eşine hakaret olduğunu bilseydim asla yapmazdım” şeklinde konuştu.

Avukatı Mehmet Kerem Özgen de müvekkilinin eyleminin hakaret suçunun maddi unsurlarını karşılamadığını söyledi. Özgen, iddianameye göre müvekkilinin hangi suçu işlemeye tahrik ettiğinin de belli olmadığını dile getirdi.

SANIĞIN CEZALANDIRILMASI TALEP EDİLDİ

Daha sonra söz hakkı alan Demirtaş’ın avukatı Özgür Yüksel, “Sanığın Başak Demirtaş’ın onuruna, iffetine ve şerefine yönelik ahlak dışı söylemlerde bulunduğunu” belirterek, cezalandırılmasını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan hakim, sanığın duruşmalara katılma zorunluluğunu kaldırdı. Başak Demirtaş ve Selahattin Demirtaş’ın şikayetçi olarak ifadesinin alınmasına karar veren hakim bir sonraki duruşmayı 27 Nisan’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

“Vedat Muti” isimli kullanıcı, Başak Demirtaş’a Twitter’da, 13 Haziran 2020’de paylaştığı bir mesajla cinsiyetçi saldırıda bulundu. Birçok kullanıcı Başak Demirtaş’a destek mesajı attı. Tepkiler yükselince Adalat Bakanı Abdulhamit Gül, “çirkin paylaşımı” kınadığını belirterek “ahlaksız ve tahkir edici eylemi en ağır şekilde lanetlediğini” dile getirdi. Bakan, “Bir insanın onuru, iffet ve haysiyeti her şeyin üzerindedir. Hukuk, bu terbiyesiz ve provokatif sözlere karşı gereğini yapacaktır” dedi.

Ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Şüpheli 16 Haziran’da tutuklandı, bir gün sonra da yurt dışına çıkışı yasaklanıp ev hapsine alınarak serbest bırakıldı. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli “Suç işlemeye alenen tahrik” ve “Alenen hakaret” suçlamasıyla yedi yıl dört aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Şüphelinin ifadesini verdiği iddianamede Beykoz 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Yazıcı’nın ev hapsi de kaldırmıştı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER