Bayramda sokağa çıkma yasağı bekleniyor

AK Partili üst düzey yönetici, korona virüsü salgını nedeniyle Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi. Abdulkadir Selvi ise 'bayramda sokağa çıkma yasağı 9 güne uzatılabilir mi?' sorusunun da sorulduğunu belirterek, "İlk edindiğim bilgi, 9 günlük sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığı yönünde" dedi.

© AP
Bayramda sokağa çıkma yasağı bekleniyor

 ‘Dört günlük Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?’ sorusu netleşmeye başladı. BBC Türkçe’ye konuşan AK Parti yöneticisi, ne kadar dikkat edilse de Ramazan Bayramı’nda geleneksel olarak öpüşme ve sarılmaların olacağını belirterek, bunun ‘bulaşı patlatabileceğini’ söyledi.

Yönetici şu açıklamayı yaptı: “Bu bayramı bayram yapmanın en güzel yolu, bayramı karantinada geçirmek. O nedenle de 23 Nisan, 1 Mayıs gibi Ramazan Bayramı’nda da sokağa çıkma yasağı uygulanacak.”

BAYRAM NAMAZI DA YOK

Buna göre salgın sonrası toplu ibadete kapatılan camilerde, topluca bayram namazı da kılınmayacak. Sokağa çıkma yasağı uygulaması, 28 Mayıs’tan sonra salgının seyrine göre kaldırılabilecek.

9 GÜNLÜK YASAK OLACAK MI?

Öte yandan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi de, bayramın ilk günü pazara denk geldiği için zaten sokağa çıkma yasağı olduğunu hatırlatarak, 4 günlük bir sürenin söz konusu olduğunu yazdı. “Ramazan Bayramı’nı da içine alacak şekilde, 23 Mayıs Cumartesi günü başlayıp 1 Haziran Pazartesi günü bitmek üzere 9 günlük sokağa çıkma yasağı söz konusu mu?” sorusunun da gündemde olduğunu belirten Selvi “İlk edindiğim bilgi, 9 günlük sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığı yönünde. Eğer veriler iyi gelmeye devam ederse 4 gün dahi düşünülmeyebilir” kulis bilgisini aktardı.

SIRADAKİ HABER