Bekaroğlu Ulucanlar'daki Orhan Doğan'ı anlattı: Şiddetti bitirmemiz gerekiyor

CHP'li Mehmet Bekaroğlu, Kürt siyasetçi Orhan Doğan'la Ulucanlar

© ARŞİV
Bekaroğlu Ulucanlar'daki Orhan Doğan'ı anlattı: Şiddetti bitirmemiz gerekiyor

CHP'li Mehmet Bekaroğlu, Kürt siyasetçi Orhan Doğan'la Ulucanlar Cezaevi'nde aralarında geçen bir diyaloğu anlattı: Şiddetti bitirmeniz gerekir Bekaroğlu şiddeti, yoksa Türk Kürt hepimiz biteceğiz.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, ölümünün 12’nci yılında Kürt siyasetçi Orhan Doğan’la Ulucanlar Cezaevi görüşündeki bir anılarını paylaştı.

Bekaroğlu, cezaevinde Doğan’la aralarında geçen bir diyalog hakkında şunları yazdı: “Ölümünün 12. yılında iyi dost güzel insan Orhan Doğan’ı rahmetle anıyorum. Ulucanlar Cezaevinde bir ziyaretimde aynen şöyle demişti: Şiddetti bitirmeniz gerekir Bekaroğlu şiddeti, yoksa Türk Kürt hepimiz biteceğiz.”

Mehmet Bekaroğlu, 2000’li yılların başlarında Hikmet Sami Türk’ün Adalet Bakanı olduğu dönemde, F Tipi Cezaevleri’nde siyasi tutuklulara yönelik hak ihlallerini ve ‘Hayata Dönüş Operasyonu’na karşı verilen insan hakları mücadelesinde aktif olarak yer almıştı.

ORHAN DOĞAN KİMDİR?

Orhan Doğan, 25 Temmuz 1955 tarihinde Mardin’in Dargeçit beldesinde doğdu. İlk tahsiline Kızıltepe’de başladı. Babasının memuriyeti nedeniyle öğrenimini çeşitli illerde devam ettirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1975-1981 yılları arasında Altındağ ilköğretim müdürlüğünde muhasebe memuru olarak görev aldı. 1983 yılında da Cizre’de avukatlığa başladı. Bunun yanında İnsan Hakları Derneği’nin kurulmasında da büyük rol oynadı. 1991 Türkiye genel seçimlerinde de Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den Şırnak milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Daha sonra Demokrasi Partisi’ne (DEP) geçti. DEP’in Anayasa Mahkemesi’nce kapatılmasının ardından da Demokratik Toplum Partisi’nin oluşum faaliyetlerine katıldı. 22 Temmuz 2007 genel seçimleri için Şırnak’tan bağımsız milletvekili adaylığı başvurusu yaptı. Ama bu talebi Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.
 
MECLİS’TE GÖZALTI FOTOĞRAFI HAFIZALARA KAZINDI…

1991 yılında seçimlere Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden giren DEP’li Leyla Zana, Hatip Dicle, Mahmut Alınak ve Selim Sadak SHP milletvekili seçilmişlerdi. Seçilmelerinin hemen ardından Leyla Zana’nın yemin töreninde protestolar arasında Kürtçe yemin etmesi soruşturmaya konu olmuştu. Zana, Dicle ve Doğan, “milletvekili dokunulmazlığı” nedeniyle haklarında işlem yapılamayacağını savunarak TBMM’den ayrılmamaya karar verdi. Ancak polis, 4 Mart 1994’da Meclise girip DEP’lileri zor kullanarak gözaltına aldı. Sadak ise, 1 Temmuz 1994’te gözaltına alındı ve 12 Temmuz 1994’te tutuklandı.

Doğan’ın gözaltına alındığı ana dair fotoğraf ise günümüzde hala tartışılmaya devam ediyor.  Orhan Doğan, 2007’de Doğubeyazıt’ta düzenlenen festival sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER