Bilim Kurulu Üyesi Yiyit: 10 gün içinde bütün kısıtlamaların kalkacağını düşünüyorum

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, sağlık kuruluşları ve toplu taşımadaki maske zorunluluğunun 10 gün içinde kalkacağını düşündüğünü söyledi.

© AA
Bilim Kurulu Üyesi Yiyit: 10 gün içinde bütün kısıtlamaların kalkacağını düşünüyorum

Prof. Dr. Nurettin Yiyit, pandeminin geldiği noktayı Omicron varyantının belirlediğini vurgulayarak, "Omicron çok hızlı yayılıyor ama çok ciddi hastalık yapmıyor, daha çok solunum yolu enfeksiyonu gibi seyrediyor" dedi.

Karabük'te konuşan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Yiyit, korona salgınında rakamların aşağıya doğru inmeye devam ettiğini söyledi. Vakaların hastaneye yansıma oranlarının azalmasının kendilerini önlemlerin azaltılması noktasında cesaretlendirdiğini vurgulayan Yiyit, şu açıklamayı yaptı:

"Şimdi mevcut haliyle yapılan toplantılar Omicron'un sağlık sistemi için bir yük olmadığı ve rakamların aşağıya iniş trendinin ineceğini gördük. Bütün o kısıtlamaları ve Covid-19'un bize getirdiği sıkıntılardan hepsinden kurtulmaya karar verdik. Sadece toplu taşıma ve özellikle sağlık tesislerinde maske kullanımının bir süre devam etmesi ve bunun da günlük rakamın binin altına düştüğü anda kaldırılması söz konusu

Yakın bir zamanda muhtemelen bir hafta, 10 gün içinde en son kalan kısıtlamaların kalkacağını düşünüyorum. Mevcut haliyle aslında virüs çok hızla yayılsa bile genel yaklaşım bir üst solunum yolu enfeksiyonuna döndü, yani akciğer tutumu çok fazla gözlemlemediğimiz için bu bizi çok rahat hareket etmeye itti. Normal bir gripte nasıl bir tedbir alıyorsak, bunda da böyle yürümeye karar verdik. Gribin yoğun olduğu dönemde bireysel korunma tedbirlerinin ön plana çıktığı bir yol haritası seçiyoruz." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER