Bilirkişi heyeti belirledi: Berkin'i vuran polis Fatih Dalgalı

İSTANBUL - Özel teknik bilirkişi heyetinin İstanbul 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği raporda, Berkin Elvan'ın vuran polis Fatih Dalgalı olduğu kesinleşti.

© Arşiv
Bilirkişi heyeti belirledi: Berkin'i vuran polis Fatih Dalgalı

Adli Tıp Kurumu’nun ısrarla incelememe yapmaması üzerine Berkin Elvan’ın vurulma anına ait görüntüler özel teknik bilirkişi heyetine gönderildiği ortaya çıktı. İstanbul 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen 9'uncu duruşmasına gönderilen teknik bilirkişi raporuna göre, sanık Fatih Dalgalı, Berkin Elvan’ı vuran polis ile aynı kişi. 
 
Dava dosyasına giren raporda şu ifadelere yer verildi: "(...) dosya kapsamı üzerinde yapılan incelemeler neticesinde ve olay görüntülerinden anlaşılacağı üzere maktulün 2. zet polisi tarafından 13:47:17 zamanında yapılan atış neticesinde yaralandığı kuvvetle muhtemel olarak değerlendirilmiştir." Raporda,  atış anı ile Berkin Elvan'ın düşüş anı arasındaki zaman aralığı gözetildiğinde atışın havaya doğru yapılmadığı şeklindeki değerlendirmeye yer verildi. Raporda, yapılan atışta her hangi bir sekmeninde meydana gelmediğine yer verildi. 
 
Raporda, sanık polis Fatih Dalgalı'nın 2 el ateş ettiğine de yer verildi. 
 
Raporun sonunda, "Dosya içeriği üzerinde yapılan incelemeler neticesinde maktul Berkin Elvan'ın yaralandığı 13:47:17 zamanında yapılan atışı 2. Zet polisi olarak tanımlanan şahsın yaptığı tespit edilmiştir" diye belirtildi. 
 
Görüntülerde, "2. Zet Polisi" olarak gösterilen kişi, Polis Fatih Daşlgalı. Raporda, Dalgalı'nın farklı zamanlarda çekilmiş görüntülerine de yer verildi.

SIRADAKİ HABER