Binali Yıldırım’dan çok çarpıcı açıklama!

Binali Yıldırım’den Önemli açıklama

© AA
Binali Yıldırım’dan çok çarpıcı açıklama!

Binali Yıldırım: Kaybedilmiş seçimi, kazanmak için uğraşacak bir insan değilim
AK Partili Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir seçimi için, "Ben kaybedilmiş bir seçimi, kazanmak için uğraşacak bir insan değilim. Bu makamların daha fazlasını gördüm, daha fazlasında sorumluluk aldım" dedi ve ekledi: "Seçimler geride kaldı. Benim hassasiyetim, bizlere verilen oyların yerli yerine gidip gitmediğinden emin olmak. Seçimde adaylar yarışmadı bunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla adaylardan biri kaybetti biri kazandı diye değerlendirmek çok sağlıklı olmaz."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline yönelik AK Parti ve MHP’nin, Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz süreci devam ederken, Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’dan dikkat çekici açıklamalar geldi.

Kasımpaşa Anadolu Lisesi Mezunları Pilav Günü etkinliğine katılan Yıldırım, seçime ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

BUNUN İÇİN ÇABA GÖSTERDİK: Ben kaybedilmiş bir seçimi, kazanmak için uğraşacak bir insan değilim. Bu makamların daha fazlasını gördüm daha fazlasında sorumluluk aldım. Benim hassasiyetim, bizlere verilen oyların yerli yerine gidip gitmediğinden emin olmak. Bunun için çaba gösterdik.
 
BİZE DÜŞEN YSK SONUCUNU BEKLEMEK: Düşünün birbirine eşit oy almış iki aday var. Oylar yüzde 10 kadar, 850 bin oy sayılıyor ve 15 bin oy bizim lehimize yeniden kazanılmış oluyor. Halbuki kaybeden de kazanan da aynı olması lazım. Eğer hata varsa, iptal oy varsa bunların eşit olarak değerlendirilmesi lazım. Bu bile başlı başına farkın 29 bin 500’den 13 bine iniyor olması sadece 850 bin sayılan oyda bunun gerçekleşmiş olması, 8,5 milyon oyun sayıldığında, basit bir kıyasla ne olacağını ortaya koyuyor. Dolayısıyla bu seçimle ilgili insanların kafasında hiç yok olmayacak bir soru işareti olmuştur. Bütün bunlar geride kaldı. Hukuki bir süreç Yüksek Seçim Kurulu’nda devam ediyor. Bize düşen onun sonucunu beklemek ve ondan sonra da herkes işine gücüne bakacak.

İSTANBUL İÇİN YAPILACAK ÇALIŞMALARI İZLEYECEĞİZ: Seçimler geride kaldı. Bundan sonra şehrin güzelliği için İstanbul’un marka değerinin yükselmesi için daha yaşanılır bir şehir haline getirilmesi için yapılacak çalışmaları izleyeceğiz, takip edeceğiz. Konumumuz ne olursa olsun elimizden gelen katkıyı sağlayacağız.

ADAYLAR YARIŞMADI: Bu seçimin kendi sosyolojisi var, kendi şartları var. Onun içinde değerlendirilmesi lazım. Seçimde adaylar yarışmadı bunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla adaylardan biri kaybetti biri kazandı diye değerlendirmek çok sağlıklı olmaz.
(İSTANBUL-AA)

SIRADAKİ HABER