Birçok kentte 'FETÖ' operasyonu: 148 gözaltı kararı

Ankara ve Balıkesir merkezli birçok kentte yürütülen 'FETÖ' soruşturmaları kapsamında 148 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

© AA
Birçok kentte 'FETÖ' operasyonu: 148 gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2 ayrı 'FETÖ' soruşturmasında örgütün mahrem hizmetler yapılanmasında oldukları iddiasıyla 76 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve adalet teşkilatı içindeki 'FETÖ' üyelerine yönelik 2 ayrı soruşturma başlatıldı.

Bu kapsamda Kara Kuvvetleri Komutanlığında yuvalanan 11'i astsubay rütbesinde görevli, 2'si ihraç, 10'u emekli ve 3'ü daha önce ayrılmış toplam 26 'mahrem imam' tespit edildi. Başka bir soruşturmada ise adalet teşkilatı içinde, 'mahrem imamlarla' irtibatlı olduğu saptanan 50 kişi belirlendi.

Ankara merkezli 25 ilde 76 şüphelinin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM ve Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaları sürüyor.

BALIKESİR MERKEZLİ SORUŞTURMA: 72 GÖZALTI
Öte yandan, Balıkesir merkezli 34 ilde 'FETÖ' yönelik soruşturma kapsamında 72 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, 'emniyet veya polis okulu mahrem imamlarıyla ankesörlü telefonlar vasıtasıyla irtibat kurdukları ve mahrem imamlarla sohbetlere katıldıkları' tespit edilen kişiler hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 47'si görevden uzaklaştırılmış, 14'ü kamu görevinden ihraç edilmiş, 3'ü emekli polis memurunun yanı sıra 1 veri hazırlama memuru, 4 özel sektör çalışanı ile ByLock kullandıkları tespit edilen ve kamuda çalışan 1 hemşire, kamudan ihraç edilmiş 1 öğretmen, 1 özel sektör çalışanının yakalanması için operasyon başlattı. Ekiplerin 34 ilde eş zamanlı başlattığı operasyon devam ediyor. (AA)

SIRADAKİ HABER