Birleşmiş Milletler raportörleri kayyımlar için Ekim ayında Diyarbakır'a geliyor

HDP Dış İlişkiler Komisyonu, hazırladığı kayyım dosyasıyla uluslararası alanda kayyım atamalarına karşı harekete geçti.

© AFP
Birleşmiş Milletler raportörleri kayyımlar için Ekim ayında Diyarbakır'a geliyor

HDP Dış İlişkiler Komisyonu, hazırladığı kayyım dosyasıyla uluslararası alanda kayyım atamalarına karşı harekete geçti. Bu kapsamda BM raportörleri Ekim ayında Diyarbakır’a ziyaret gerçekleştirecek. 

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre HDP Dış İlişkiler Komisyonu, “siyasi darbe” olarak değerlendirdiği kayyım atamalarına karşı hazırladığı geniş kapsamlı dosyayı bütün kurumlar ve elçiliklere gönderdi. Komisyonun gönderdiği kayyım dosyalarına kısa bir sürede Avrupa başta olmak üzere Amerika ve Rusya’dan kayyım uygulamalarının yanlış olduğuna dair geri dönüşler oldu, bu konuda açıklamalar yapıldı.  
 
Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi’yle diyaloga geçen komisyon, görevden uzaklaştırılan belediye eş başkanları ile 30 büyükelçiliğin ve uluslararası basın kuruluşlarının görüşmesini de sağladı. Bu kapsamda BM raportörleri Ekim ayı içerisinde Diyarbakır’a ziyaret gerçekleştirecek. Raportörler, bölgede belediyelerin durumuna dair bir takım gözlem ve temaslarda da bulunacak. 
Kayyımlar Avrupa Konseyi gündemine taşınacak
Komisyon, temas halinde olduğu uluslararası kurumlar aracılığıyla kayyım atamalarını Avrupa Konseyi’nin çeşitli oturumlarında gündeme getirecek. Bu temasla birlikte görevden uzaklaştırılan HDP’li belediye eşbaşkanları, birçok dünya ülkesinde bulunan belediye başkanlarına yaşadıkları hukuksuzluğu ve kayyım uygulamalarına dair bilgilendirmede bulundu. 
 
Komisyonun çalışmaları kapsamında önümüzdeki günlerde birçok uluslararası kurumun içinde bulunduğu heyetlerin Diyarbakır, Mardin ve Van’a ziyaretlerinin sağlanacağı da öğrenildi.
 
HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'nde 18 Eylül'de görülecek duruşmasına katılacak olan heyetlerin, duruşmanın yanı sıra kayyım uygulamalarını teşhir edecek çalışmalar yürütecek. 

SIRADAKİ HABER