BM’den “TTB Başkanı’nı serbest bırakın” çağrısı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya karşı Irak'ın kuzeyinde yürüttüğü operasyonlarda kimyasal silah kullandığı iddialarıyla ilgili açıklaması gerekçe gösterilerek tutuklanan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Başkanı Şebnem Korur Fincancı için Birleşmiş Milletler'den (BM) çağrı yapıldı.

© TWITTER
BM’den “TTB Başkanı’nı serbest bırakın” çağrısı

Artı Gerçek'in haberine göre BM İnsan Hakları Konseyi'nden beş özel raportör, Ankara'ya Fincancı'nın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

BM uzmanları, "Türkiye'nin terörle mücadele yasalarını insan hakları savunucularını sindirmek için kullanmaya son vermesi" çağrısı yaptı.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin, belirli bir ülke veya insan hakları sorunu hakkında çalışma yapmak üzere atanan ve gönüllülük temelinde çalışan 'Özel Usuller' raportörlerinin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye'de Fincancı da dahil, terörle mücadele yasalarının ve diğer ceza yasalarının sivil toplumdan isimleri taciz etme, gözaltına alma, tutuklama ve cezaya çarptırma amacıyla kullanıldığı çok sayıda vakayı belgeledik

İnsan hakları savunucularının ve sağlık çalışanlarının hükümetlere karşı hakikati barışçıl şekilde söyleme kabiliyeti korunmalıdır. Bu kişilerin insan hakları ihlallerinin ifşa edilmesindeki rolleri, demokratik toplumların köşe taşlarından biridir." 

SIRADAKİ HABER