Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafı soruşturması: Gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklandı.

© AA
Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafı soruşturması: Gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişiden 2'si 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama' suçundan tutuklanırken, 2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak' suçundan resen başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan D.D, S.N.B, H.K. ve S.C.U.'nun emniyetteki işlemleri tamamlandı. 

Gözaltına alınanlar, Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrolünün ardından Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi.

Soruşturma savcılığınca ifadesi alınan şüphelilerden 2'si 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama' suçundan tutuklanmaları, 2'si de 'konutunu terk etmeme' şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, gözaltına alınanlardan 2'sinin 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama' suçundan tutuklanmasına, 2'sinin ise 'konutu terk etmeme' şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verdi.

Öte yandan olaya ilişkin 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmanın devam ettiği öğrenildi.

Örgütsel dokümanla ilgili ayrı bir soruşturma başlatıldı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasında, ayrıca 'LGBTİ+' isimli çalışma kulübünün odasında arama kararına istinaden yapılan aramada PKK'ya ait örgütsel doküman ele geçirilmesi üzerine resen bir soruşturma daha başlatıldığı belirtildi.

Boğaziçi Dayanışması'ndan açıklama
Boğaziçi Dayanışması'nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Haklarında tutuklama kararı verilen arkadaşlarımızdan mesaj var. Mücadeleye devam edeceğiz, arkadaşlarımızı geri alacağız! Onların da dediği gibi" ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 07:54
SIRADAKİ HABER