Bu yıl Hazine'den 6.1 milyon lira nakit yardımı alan Helal Akreditasyon Kurumu, 1.1 milyon liraya iki taşıt alacak

Bu yıl Hazine'den 6.1 milyon lira nakit yardım alıp bunun 1 milyon 99 bin lirasını 2 taşıt alımı ile bakım onarım ve teçhizata harcayacak olan Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), helal sertifikalarından yılın tamamında sadece 218 bin lira para kazanacak. Kurumun kazanacağı para kendi başkanının maaşını karşılamazken, personel sayısı da bir yılda yüzde 36 arttırılarak 50'den 68'e çıkarıldı.

© AA
Bu yıl Hazine'den 6.1 milyon lira nakit yardımı alan Helal Akreditasyon Kurumu, 1.1 milyon liraya iki taşıt alacak

Kurulduğu 2017 yılından bu yana biri kamuya ait Türk Standartları Enstitüsü (TSE) olmak üzere sadece 4 kuruluş ve şirkete helal akreditasyon sertifikası veren HAK'ın bu yıl satın alacağı 2 taşıta ödeyeceği para netleşti. Sözcü’den Erdoğan Süzer imzalı habere göre, 2021 yılı yatırım programında yer alan veriye göre, HAK'ın satın alacağı biri binek otomobil diğeri de 17 kişilik minibüsten oluşan araçlar için kuruma 1 milyon 99 bin liralık ödenek tahsis edildi. Tamamı Hazine yardımı adı altında HAK'a verilecek bu parayla iki taşıtın satın alınmasının yanı sıra bakım onarım, makine teçhizat ve bilgi işlem giderleri karşılanacak. Kendisine ait henüz araç filosu bulunmayan HAK'ın araç ihtiyacını kiralama yöntemiyle karşıladığı belirtiliyor.

Kurum, toplam 6 milyon 455 bin lira para harcayacak, 218 bin lira kazanacak
Resmi verilere göre HAK önümüzdeki yıl 1 milyon 99 bini taşıt ve teçhizat alımı, 2.8 milyonu personel maaşı, 2 milyonu mal ve hizmet alımı olmak üzere toplam 6 milyon 455 bin lira para harcayacak. Ancak kurum kendi gelir getirici faaliyetlerinden sadece 218 bin lira para kazanacak.

Personel sayısı yükseltildi
Bir başkan ve 5 yönetim kurulu üyesi ile yönetilen HAK, gelir getirecek sertifika sayılarını artıramamasına rağmen personel sayısını son bir yılda yüzde 36 oranında artırdı. İlk kurulduğunda kadrosuna 50 memur alınan HAK, geçen yıl 3 memur ve 15 işçiyi daha işe alarak toplam personel sayısını 50'den 68'e yükseltti.

SIRADAKİ HABER