Burhan Kuzu'ya ikinci soruşturma başlatıldı

İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti'yi tahliye ettirmek için hakimlere baskı yapmakla suçlanan eski AK Parti Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Burhan Kuzu hakkında beş yıl hapis talebiyle iddianame hazırlanmıştı. Kuzu hakkında şimdi de Zindaşti'nin hasmı olan Orhan Ünğan'ın tahliye edilmesini engellemek için yargıya baskı yaptığı iddiasıyla yeni bir soruşturma başlatıldı.

© AA
Burhan Kuzu'ya ikinci soruşturma başlatıldı

Yargı üzerinde baskı kurarak “uyuşturucu baronu” Naci Şerifi Zindaşti’yi tahliye ettirdiği gerekçesiyle “nüfuz ticareti” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Üyesi Burhan Kuzu hakkında, Zindaşti’nin hasmı Orhan Ünğan’ın tahliyesini engellediği iddiasıyla “Yargı görevini yapanı etkileme” suçlamasıyla ayrı bir soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

Burhan Kuzu hakkında açılan ilk soruşturma sırasında ifadesi alınan Orhan Ünğan, “Ben Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken (Zindaşti’nin kızının öldürülmesi dosyası) Burhan Kuzu’nun yargılama dosyasına müdahale ettiğini ve tahliye edilmemem hususunda baskı yaptığını belirttim” demişti. Ünğan, Zindaşti’nin kızı ile şoförünün öldürülmesi olayının azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanarak beraat etmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu Ünğan’ın ‘tahliye edilmemesi için Kuzu’nun mahkemeye baskı yaptığını’ iddia etmesini gerekçe göstererek Kuzu hakkında “Yargı Görevini Yapanı Etkileme” yönünden dosyayı ayırarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nun ayırma kararında Ünğan şikâyetçi olarak yer aldı.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre kararda, “Müşteki beyanında; Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu sanık olarak yargılandığını ve 3 defa adli kontrol ile tahliyesine karar verilmesine rağmen itiraz üzerine Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin itirazı kabul ederek tutuklu yargılanmasına karar verdiğini, yargılama sonucunda beraat ettiğini, Burhan Kuzu’nun yargılama dosyasına müdahale ederek tahliye edilmemesi hususunda baskı yaptığı yönündeki iddialarla…” denildi.

SIRADAKİ HABER