Büyükelçi krizi sonrası F-16 zirvesi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin'le konuştu; ABD ve Türkiye heyetleri F-35 anlaşmazlığı konusundaki ilk toplantıyı gerçekleştirdi

© AA
Büyükelçi krizi sonrası F-16 zirvesi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin dün (27 Ekim 2021) telefonda görüştü. Akar ve Austin'in konuşmasında ikili konuların dışında "olumlu gündem oluşturulmasına yönelik adımlar üzerinde de durulduğu” bildirildi. 

Millî Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, görüşmede ikili ve bölgesel savunma ile güvenlik konularının ele alındığı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın olası görüşmesi öncesinde olumlu gündem oluşturulmasına yönelik adımlar üzerinde durulduğu ifade edildi.

MSB’den yapılan açıklama şöyle:

“Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin, 27 Ekim 2021'de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede ikili ve bölgesel savunma ile güvenlik konuları ele alınmıştır.
 
Görüşmede ayrıca, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın planlanan görüşmesi öncesinde olumlu gündem oluşturulmasına yönelik adımlar üzerinde durulmuştur.”

Millî Savunma Bakanlığı, ABD ile Türkiye heyetleri arasında F-35 anlaşmazlığı konusundaki ilk toplantı üzerine ise Twitter'dan bir açıklama yayımlayarak şunları yazdı: "Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara’da bir toplantı icra edilmiş ve müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalınmıştır."

SIRADAKİ HABER