Çavuşoğlu: ABD, PKK/YPG angajmanını sonlandırmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da konuştu. İç ve dış politikaya ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "ABD'nin Suriye'de PKK YPG ile angajmanını sonlandırmasını bekliyoruz" dedi.

© AA
Çavuşoğlu: ABD, PKK/YPG angajmanını sonlandırmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da, 11. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu. Çavuşoğlu, S-400, Astana süreci ve ekonomi konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Türkiye diplomasisinin dünyada bir ‘marka’ haline geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Bugün artık dünya bir gül bahçesi değil. 31 büyükelçiliğimiz açlık, kuraklık bölgesinde görev yapmakta. Suriye’de barış umudunu ayakta tutan Astana süreci Türk diplomasisinin masada etkin olduğunun güzel bir örneği. İslam karşıtlığının da bir insanlık suçu olduğunu kabul ettirdik. Güçlü ekonomi güçlü dış politika demektir. FETÖ’cüleri bünyemizden arındırdıktan sonra güçlendik. Geleneksel diplomasinin çok ötesine geçtik. Büyükelçilerimiz her alanda milli amaçların hizmetinde. Cumhuriyet tarihinin en çetin dönemlerinden birindeyiz. Önümüzdeki birkaç yıl her anlamda çok önemlidir. NATO ve Avrupa Konseyi üyesiyiz. Güçlü olan ve duran bölgesel barış ve refahın teminatı olan bir devlet ve milletiz” dedi.

Çavuşoğlu Kıbrıs’la ilgili konulara değinen olarak şöyle devam etti: “İstediğimiz, zenginliklerin hakça paylaşılması. Kıbrıs Türk makamlarının sundukları yapıcı öneriler takdir edilmelidir. Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’de Avrupa Birliği (AB) mahkeme gibi hareket edemez. Kıbrıs milli davamızdır. Bu bölgeye ilgi gösteren herkese mesajımız tektir. Bizimle işbirliği zemininde buluşun, herkes kazansın. AB enerjisini doğru yolda kullanmalı.”

Mevlüt Çavuşoğlu Suriye konusunda ise şunları söyledi, “Milli güvenliğimize tehdit oluşturan konularda ABD’nin somut adım atması gerekiyor. ABD’nin Suriye’de PKK/YPG ile angajmanını sonlandırmasını bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER