Çavuşoğlu: Çekilmezlerse operasyon başlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'yle varılan mutabakatı hatırlatarak,

© AA
Çavuşoğlu: Çekilmezlerse operasyon başlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'yle varılan mutabakatı hatırlatarak, "Bu anlaşmaya göre 120 saat içerisinde oradaki bütün unsurların geri çekilmesi gerekiyor. 35 saat içerisinde geri çekilmezlerse operasyon tekrar başlayacak" dedi.  Çavuşoğlu, askeri harekatta kimyasal silah kullanıldığı iddialarını da yalanladı.

YPG’nin şu anda TSK’nin kontrol ettiği bölgelerden çekilmeye başladığını belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapılacak görüşmenin sürecin geleceği açısından çok önemli olduğunu söyledi. Çavuşoğlu “Suriye’deki çatışmanın sadece ve sadece siyasi bir şekilde çözülebileceğine inanıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, İstanbul’da, TRT World Forum’da yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi.

HERKESE HABER VERDİK: Müttefiklerimizin desteğini göremeyince tek başımıza artık bunu (Barış Pınarı Harekatı) yapmak zorundaydık. Sahada ABD ile güvenli bölge oluşturmak için çalışırken, ABD, YPG’ye silah temin etmeye devam etti. Operasyona başlar başlamaz herkese BM’ye NATO’ya Avrupa Konseyi’ne İran rejimine Araplara AB büyükelçilerine bilgi verdik. Barış Pınarı Operasyonu’nda sadece teröristler hedef alındı, sivillere zarar vermemek için çok önemli çaba sarf edildi.
 
KÜRT-TÜRK SÖYLEMİ YANLIŞ: Bu Türk-Kürt söylemi çok yanlış bir söylem. Kürtler bizim düşmanımız değil. Kürtlere karşı bir duruşumuz yok. Kuzey Irak’ta da çok iyi bir ilişkimiz var ve 350 bin Suriyeli Kürt’e ev sahipliği yapıyoruz Türkiye’de. Biz Kürtlere karşı değiliz, terör örgütüne karşıyız. YPG Kürtleri temsil etmiyor. Biz bu ülkeyi işgal etmiyoruz. Bizim Suriye’deki demografiyi değiştirme gibi bir amacımız yok. Tarihimizde asla kimyasal silah kullanmadık. Bu da bir kara propagandadır. Envanterlerimizde hiç kimyasal silah bulunmamaktadır.

YAPTIRIMLARLA YAŞAYAMAYIZ: 120 saatlik bir süre verildi. Bu anlaşmaya göre 120 saat içerisinde oradaki bütün unsurların geri çekilmesi gerekiyor. Yaptırımlarla yaşayamayız. Bunu da ifade ettik müzakereler sırasında. Bunlar da ortadan kaldırılacak. Taciz ateşleri devam ediyor ve tabii ki biz bu taciz ateşlerine karşılık verdik. YPG/PYD unsurlarının şu anda kontrol ettiğimiz bölgeleri terk etmeye başladığını görüyoruz. 35 saatimiz kaldı, 35 saat içerisinde geri çekilmezlerse operasyon tekrar başlayacak. Yarın Soçi’ye gidip Başkan Putin ile görüşeceğiz ve bu da çok önemli bir toplantı olacak.
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER