Çavuşoğlu: İran'ı köşeye sıkıştırmak çok tehlikeli

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını eleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "İran'ın bu şekilde köşeye sıkıştırılmasının bölge için de çok riskli ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

© AA
Çavuşoğlu: İran'ı köşeye sıkıştırmak çok tehlikeli

 İsrail’e, Gazze’ye yönelik ablukayı kaldırma çağrısı yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazası, dış politikamızın önceliklerinden bir tanesidir” açıklamasında bulundu.
 
Avrupa Ülkelerinde Görevli Filistin Büyükelçileri İstişare Toplantısı’na katılan Çavuşoğlu, İsrail’i yaşananlardan ders almak yerine aynı hataları tekrarlamakla eleştirdi. “Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazası, dış politikamızın önceliklerinden bir tanesidir. Bu, bizim için kutsal bir davadır. Kudüs’teki adaletsizliğe uluslararası toplumun dikkatini çekmek için her türlü çabayı gösteriyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Gazze’deki insanlık dışı ablukayı sürdüren İsrail, iki devletli çözümü devre dışı bırakmaya yönelik şiddetten beslenen pervasız bir kampanya yürütmektedir. Geçen yıl İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen sözde Ulus Devlet Yasası da bu zihniyeti yansıtan yeni bir örnek olmuştur. Bu tür girişimlerin, diyalog ve diplomasi yoluyla adil ve kalıcı bir barışa ulaşma hedefimizi gölgelemesine asla izin vermeyeceğiz. İsrail, yasa dışı faaliyetlerini yoğunlaştırdıkça biz uluslararası sahada barış ve adalet için daha fazla çaba göstereceğiz” diye konuştu.

İran’a yönelik yaptırımları doğru bulmadıklarını da belirten Çavuşoğlu “İran’ın bu şekilde köşeye sıkıştırılmasının bölge için de çok riskli ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz” uyarısında bulundu.
(İSTANBUL-AA)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 14:06
SIRADAKİ HABER