Çavuşoğlu'ndan 'güvenli bölge' açıklaması!

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın toplantısında Suriye’deki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, “(Suriye'de güvenli bölge) İstikrar, Suriyelilerin dönmesi, terörle mücadelede önemli. ABD ile görüşmeye devam edeceğiz” dedi.

© AA
Çavuşoğlu'ndan 'güvenli bölge' açıklaması!

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile ortak basın toplantısı düzenleyen Mevlüt Çavuşoğlu, dün Minbic’de meydana gelen patlamayla ilgili “Terör Suriye'de başından beri var. Terör örgütleri bizim kararlılığımızı da etkilememeli” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİ BÖLGE

Güvenli bölge konusuna değinen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trump'ın bahsettiği güvenli bölge konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Suriye krizinin başından bu yana dile getirdiği bir konu. ABD tarafı ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Güvenli bölge Suriye'nin kuzeyinde istikrar için önemli. Suriyelilerin dönüşü için önemli.”

PATRIOT ALIMI

Patriot alımı için de konuşan Çavuşoğlu, “ABD'den gelen heyetlerin tekliflerini aldık. Bizim için önemli olan ne zaman teslim edileceği. S-400'leri aldık ama daha fazlasına ihtiyacımız var. Teslim süresi ve fiyat önemli. Savunma alanında ortak üretim ve teknoloji transferi kriterimizdir” dedi.

SIRADAKİ HABER