Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması: Sonuçları ne olursa olsun vazgeçmemiz mümkün değil

"Zorlukları göğüslemeye hazırız"

© AA
Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması: Sonuçları ne olursa olsun vazgeçmemiz mümkün değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu S-400 kriziyle ilgili konuştu: ABD kararlılığımızı gördü, S-400'leri aldık. S-400'ler konusunda kararlıyız, geri adım atmayacağız. ABD yaptırım adımı atarsa, biz de karşılığını veririz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi anlaşmasını sonuca ulaştırdığını söyledi. Çavuşoğlu, ABD’den gelebilecek bir yaptırım adımının ise karşılığının verileceğini söyledi.
 
“Bunun sonuçları ne olursa olsun, bundan vazgeçmemiz de mümkün değil” diyen Çavuşoğlu, “ABD, Patriotlar için garanti veremiyor. Fransızlar kendi hava savunma sistemleri için teklifte bulundu. Ancak S-400’leri aldık. S-400’ler konusunda kararlıyız, geri adım atmayacağız. Türkiye’nin menfaati için bu adımı atmak durumundayız” şeklinde konuştu.

AA’ya konuşan Çavuşoğlu’nun gündeme dair açıklamalarından satır başları şöyle:

ABD’DEN AVRUPA DA RAHATSIZ: Bir ülkenin tek başına başka ülkelere “Al ya da alma” şeklinde talimat vermesini kabul etmiyoruz. ABD’nin bu yaklaşımından vazgeçmesi lazım. ABD’nin bu yaklaşımından Avrupalı ortakları da çok rahatsız. ABD bu hakkı nereden bulunuyor. Siz bir ülkeye karşı adım atarsanız o ülkenin de atacağı adımlar da vardır. ABD bize karşı bir adım atarsa biz de ona göre karşı adımları atarız. ABD ne derse o anlayışı yok artık. Bize yönelik olumsuz bir davranış olursa bunun karşılığını vereceğiz. Bizim en ihtiyaç duyduğumuz dönemde Türkiye’den Patriot bataryaları geri çekildi. Bize saldırı olursa NATO’nun koruma kapasitesi yok.

‘REJİME SÖZ GEÇİREMİYORUZ’ DİYE BİR ŞEYİ KABUL ETMİYORUZ: Bugün siyasi adımları konuşuyorsak bu Astana süreci sonucunda olmuştur. Diğer taraftan İdlib ve Suriye genelinde ise rejimin garantörü ise Rusya ve İran. Bu nedenle, “Rejime söz geçiremiyoruz” diye bir şeyi kabul etmiyoruz. İdlib’deki terörist grupları rejim oraya getirdi. Dünkü atışlarda 3 askerimiz hafif bir şekilde etkilendi. Rusya’ya gerekli mesajları verdik. Ateşkes için Rusya ile çalışıyoruz. Normal şartlarda Cenevre’deki toplantıya çok yakınız.

SUUDİ ARABİSTAN İLE PROBLEM YOK: Suudi Arabistan ile ikili bir problemimiz yok. Bu Kaşıkçı olayını ikili ilişkilerimizden tamamen bağımsız tuttuk. Bu gelişmelerden sonra Suudi Arabistan’ın bize karşı tutumu değişti. Bu bir cinayet meselesi, buna göz yummamızı istiyorlarsa hiç doğru bir yaklaşım değil. Yerel işbirlikçiyi açıklamadılar. Ölen kişinin cesedi nerede, onu bile söylemediler. Biz bağımsız tutuyoruz ama onlar gördüğümüz kadarıyla bağımsız tutmuyorlar. Cumhurbaşkanımızın, Ramazan Bayramı’ndaki telefon görüşmesini de bu noktada değerlendirmek gerekiyor.

UMMAN KÖRFEZİ’NDE İNCELEME YAPILMALI: Körfezdeki saldırılar gerçekten endişe verici. Biz kimseyi korumuyoruz ama birkaç saati içerisinde suçlunun gösterilmesini de doğru bulmuyoruz. Ciddi bir incelemenin yapılması gerekiyor. İran’a yönelik yaptırımları doğru bulmadığımızı söyledik. İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler İran’la INTEX gibi bir mekanizma kurdu. Biz de buna mı dahil olacağız yoksa özel bir anlaşmamı oluşturacağız göreceğiz. Biz İran’la asırlardır komşuyuz. Biz birçok konuda ticaretimizi devam ettiriyoruz.

SONDAJ GEMİLERİNİ HAKLARIMIZI KORUMAK İÇİN YOLLADIK: Akdeniz’deki tüm ülkeler için mesajımız şudur. Türkiye’yi dışlayan hiçbir anlaşma geçerli değildir. Kendi kıta sahanlığımız içinde sismik araştırma ve sondaj yapmaktır. Yılladır tüm uyarılarımıza rağmen Rum Kesimi’nin tüm uyarılarımıza rağmen sismik arama ve sondaj çalışmalarına tek taraflı başlamasıdır. Dedik ki Kıbrıslı Türklerin de haklarını da koruyalım. Türk halkının hakları garanti altına alınmalı. Verdikleri hiçbir sözü tutmuyorlar. Haklarımızı korumak için sondaj gemilerimizi gönderdik. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 10:10
SIRADAKİ HABER