Çavuşoğlu: S-400 bitmiş bir anlaşmadır

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 hava savunma sistemleri için “S-400'ler ile ilgili açıklamaya gerek yok zaten bitmiş bir anlaşmadır. Başkalarından gelen açıklamalar bizi ilgilendirmez” dedi.

© AA
Çavuşoğlu: S-400 bitmiş bir anlaşmadır

Mevlüt Çavuşoğlu ABD askerinin Suriye’den çekilmesi ve S-400 hava savunma sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD askerinin çekilme kararının ardından farklı tutumların sergilendiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Esasen bu ABD'nin tam anlamıyla bir stratejisinin olmadığını gösteriyor. Kendilerine bu konuda yardımcı olmaya çalıştık. Burada anlayışımızın da örtüşmesi gerekiyor, çalışma grubu da zaten bu amaçla toplanıyor” dedi.

S-400 hava savunma sistemi için “zaten bitmiş bir anlaşmadır” değerlendirmesinde bulunan Çavuşoğlu, “Başkalarından gelen açıklamalar bizi ilgilendirmez” diye ekledi.

Öte yandan Mısır’daki gelişmelere de değinen Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsan Hakları Konseyi'nde yaptığım konuşmada, çifte standarttan uzak bir Avrupa Birliği istiyoruz dedim. Darbe girişiminin olduğu dönemde konuşuyorlardı ama hiçbir şey yapmadıklarını gördük. 9 gencin idam edilmesi ve Sisi'nin yanında olmaları çifte standardı gösterdi. Tüm AB liderliğinin gidip de Sisi ile aynı yerde olması çifte standarttır, ikiyüzlülüktür. Irkçılık, İslam karşıtlığı düşmanlıklar Avrupa'yı aşındırmıştır. Değerler yoktur, sadece çıkarlar vardır, itirazımız budur. Mısır'daki gelişmeler de bunu göstermektedir.”

Türkiye, S-400 hava savunma sistemlerinin temini için Rusya'yla 2017 yılında anlaşma imzalamış, bu gelişme ABD - Türkiye ilişkilerinde gerginliklere neden olmuştu.

SIRADAKİ HABER