Çavuşoğlu’dan S-400 açıklaması: Ara formül yok

Çavuşoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

© AA
Çavuşoğlu’dan S-400 açıklaması: Ara formül yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Alacağımız S-400'ler NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek. S-400 bitmiş bir anlaşma üçüncü ülkenin dahil olduğu herhangi bir ara formül yok. ABD'nin bizi S.Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yönlendirmesi doğru değil" dedi.

Çavuşoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"S-400 konusunda bizim dile getirdiğimiz bir ara formül yok. 3’üncü ülkeye verilecek falan deniyor, Rusya satmak isterse satar, bizim üzerimizden niye gitsin?" diyen Çavuşoğlu, "Alacağımız sistem NATO sistemini düşman görmeyecek. Bizim kendi güvenliğimiz için önerimiz uzmanların incelemesi, ABD'den yanıt gelmedi. Biz, S-400'den vazgeçmeyeceğimizi söyledik, sözleşmemizi de Katsa yasasından önce yaptık, kaldı ki F-35, Katsa'nın içinde yok. ABD'nin kararı siyasidir. Patriot satışı için de garanti verilmiyor" ifadelerini kullandı.

İran ile INTEX benzeri ayrı bir mekanızma kurmayı değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"ABD'nin bizi S.Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yönlendirmesi doğru değil. Suriye'de güvenli bölge konusunda ABD'nin bazı önerileri oldu. Bizim de karşı önerilerimiz oldu. Savunma Bakanlığı'nda toplanıp değerlendireceğiz. ABD'nin çekilme ve güvenli bölge hakkında belirgin bir kararı ve stratejisi yok."

SIRADAKİ HABER