Çelik'den tweet tepkisi: İçişlerimize müdahale çabasıdır

ABD Türkiye Büyükelçiliği Twitter hesabından Devlet Bahçeli ile ilgili bir tweet'in beğenilmesine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik tepki gösterdi.

© AA
Çelik'den tweet tepkisi: İçişlerimize müdahale çabasıdır

ABD Türkiye Büyükelçiliği Twitter hesabından Devlet Bahçeli ile ilgili bir tweet'in beğenilmesine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik tepki gösterdi. Çelik, ciddi bir soruşturma beklediklerini söylerken, büyükelçilikte çalışan bazı kişilerin iki ülke ilişkilerine zarar vermek için özel bir gayret içinde olduğunu belirtti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Türkiye Büyükelçiliği’nin Ergun Babahan’ın Devlet Bahçeli’nin siyasi durumuyla ilgili tweet’ini beğenmesini şiddetle kınadıklarını açıkladı. Çelik olayı ‘ibretlik’ olarak yorumlarken, beğeniyi “İçişlerimize çirkin bir müdahale çabası” diyerek yorumladı.
 
Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çelik şu ifadeleri kullandı:

‘KURU BİR ÖZÜRLE GEÇİŞTİRİLEMEZ’

“ABD Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabının, MHP Genel Başkanı Sn Bahçeli’nin sağlığına ilişkin insani açıdan kabul edilemez, diplomatik teamüllere tamamen aykırı “beğeni”nisini şiddetle kınıyoruz.Bu hadise, bir yandan Büyükelçiliğin Türkiye gerçekliğine hangi “ilgisiz” ve “yanlış” kişileri takip ederek yabancılaştığını, diğer yönüyle nasıl bir istihdam politikası izlediklerini göstermesi bakımından ibretliktir…Konu kuru bir özürle geçiştirilecek bir konu değildir. İnsani açıdan kabul edilemez olduğu gibi içişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır. Büyükelçilikte istihdam edilen bazı kişilerin iki ülke ilişkilerine zarar vermek için özel bir gayret içinde olduğunu göstermektedir.”

‘BÜYÜKELÇİLİK SİYASİ YORUM YAPAMAZ’

“Kafa karışıklığının ötesinde bir durum vardır. ABD Dışişleri Bakanlığının ve ABD büyükelçiliğinin konuyu ciddi şekilde soruşturmasını ve gereğini yapmasını bekliyoruz.ABD Büyükelçiliği Türkiye’yi terör örgütleriyle bağlantılı kişiler üzerinden değil, doğru analiz yapabilen kişiler üzerinden anlamaya çalışmalıdır. İnsani konularda hassas olunması ise izah gerektirmeyen bir durumdur. Hiçbir büyükelçilik Türkiye’deki hiçbir siyasi parti ve siyasetçi hakkında bu şekilde yorum yapamaz. Diplomatik teamüllere saygı esastır. Terör örgütleriyle bağlantılı kişiler bir büyükelçiliğin referansı olamaz. MHP Genel Başkanı Sn Bahçeli’ye ve MHP camiasına bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. ABD Büyükelçiliği’nden kuru bir özür ötesinde, bu çirkin eylemi gerçekleştirenlere dönük soruşturma ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Dün, ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından gazeteci Ergun Babahan’ın “Türkiye halkları Bahçeli’siz bir siyaset dönemine hazır olmalı” tweet’i beğenilmişti. Gelen tepkiler üzerine Büyükelçilik resmi Twitter hesabından özür mesajı yayınlanmıştı. Gece yayınlanan özür mesajında “Bugün büyükelçiliğimizin Twitter hesabından ilgisiz bir mesaj yanlışlıkla beğenilmiştir. Söz konusu hatadan ve yaratmış olabileceği kafa karışıklığından dolayı özür diliyoruz” ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2019, 10:15
SIRADAKİ HABER