ÇHD Başkanı Kozağaçlı ve 21 avukat hâkim karşısında; "Gizli tanıklar mahkemeye getirilemiyor, çünkü bunlar 'gerçek insan' değil!"

Tutuklu ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik'in de aralarında olduğu 22 avukat tekrar hâkim karşısında

© AFP 2021 / BULENT KILIC
ÇHD Başkanı Kozağaçlı ve 21 avukat hâkim karşısında; "Gizli tanıklar mahkemeye getirilemiyor, çünkü bunlar 'gerçek insan' değil!"

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve üye Avukat Barkın Timtik'in beş yılı aşkın süredir tutuklu olduğu, toplamda 22 avukatın yargılandığı ÇHD davasının üç gün sürecek olan duruşması Silivri Hapishane Kampüsü Duruşma Salonu'nda başladı.

Duruşmaya, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ve pek çok avukat katılıyor. 

Mahkeme başkanı geçen celse adli emanete yazılan yazıya cevaben bir takım evrakların geldiğini ve bu evrakların adli tıp kurumuna incelemeye gönderileceğini bu sebeple de bu celse esasa ilişkin beyanların alınmayacağını, yalnızca tahliye taleplerinin alınacağını belirtti.
 
Delil olduğu iddia edilen belgelerle ilgili olarak Taylan Tanay Müdafii Av. İlhan Cihaner  "Bu dijital delillerin altındaki imza bile bu delilleri şüpheli hale getiriyor. Fethullahçı çetenin bu delilleri ürettiğini benzer birçok davada gördük. Delilin ilk çıktığı andan emanete gelene kadar hiçbir aşamada şüphe kalmaması lazım. Bu delillerin usulüne uygun elde edilip edilmediği daha köküne giderek araştırılmak zorundadır" dedi. 
 
Cihaner, "Delilin Hollanda'da elde edilmesi dahil hukuka uygunluğunun incelenmesi gerekmekte. Bu sebeple Hollanda adli makamlarına yazı yazılarak istinabe yoluyla delilin ne şekilde elde edildiği öğrenilmek zorundadır" ifadelerini kullandı. 
Savcı mütaalasını tekrar etti
Savcı, "Mütalaamızı aynen tekrar ederiz, gelen belgelere bir diyeceğimiz yoktur, adli tedbirler yeterli kalmayacaktır bu sebeple tutukluluğum devamını talep ederiz" dedi. 
 
Savcı, 16 Kasım 2021 tarihinde görülen duruşmada mütaalasını açıklamıştı. Selçuk Kozağaçlı'nın "örgüt yöneticisi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 16,5 yıldan 30 yıla, Barkın Timtik'in ise 15 yıldan 53,5 yıla kadar hapsi istendi. Mütalaada hakkında en fazla hapis cezası talep edilen avukat, Taylan Tanay oldu. 56 yıla kadar cezası talep edilen Tanay'a yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Avukatlar Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serhan Arıkanoğlu, Mümin Özgür Gider, Metin Narin, Sevgi Özer Sönmez, Alper Tunga Saral, Rahim Yılmaz ve Selda Kaya Yılmaz için ise "örgüte üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Mütalaada, sanıkların "Terör örgütü DHKP/C'nin üst yönetiminin talimatlarıyla kurulan ve faaliyet yürüten bu nedenle örgüt içerisinde 'sporcular' olarak anılan Halkın Hukuk Bürosu'nda faaliyette bulundukları, örgütün üst yönetimi ile örgütsel yazışmalar yaptıkları, yakalanan örgüt mensuplarına örgütün talimatlarını ilettikleri" kaydedildi.

Duruşmada, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı söz alırken, Gizli tanık Kanarya kim, gelsin burada ötsün! Gizli tanıklar mahkemeye getirilemiyor, çünkü bunlar 'gerçek insan' değil!" dedi. 
 
Kozağaçlı, şu ifadeleri kullandı:
 
"Değerli meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum duruşmaya böyle etkin bir avukat katılımı olduğu için. Kendimizi çok güvende hissediyoruz sayenizde. Bu ülkenin tarihinde bu kadar kalabalık ve nitelikli bir avukat tarafından korunmuş bir sanık grubu yoktur. Avrupa'dan gelen 8 yıldır takip eden meslektaşlarıma da çok teşekkür ediyorum, bu davanın peşini hiç bırakmadılar.
 
Toplumsal muhalefetin temsilcileri, milletvekilleri hepsine teşekkür ediyoruz. (Heyete yönelik) Size de teşekkür ediyorum, belgelerin bulunması olumlu bir gelişme oldu. Sayın başkan bununla ilgili söyleyeceklerimi erteliyorum fakat tanıkla ilgili söyleyeceklerim var.
 
Savcıya sitem etmek istemiyorum ama 8 yıldır kayıp olan bir delil bulunuyor, hepimiz gayret ediyoruz. İddia makamının da bu gayrete ortak olması gerek.
 
Savcılık bundan aylar önce hazırladı bu mütalaayı. Bu mütalaa da bundan 8.5 yıl önce hazırlanmış iddianamenin yazım hatalarıyla birlikte kopyalanmış hali."
 
Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 11:28
SIRADAKİ HABER