CHP'de 'ev ödevi' Kayyımlara karşı neler yapılabilir?

PM üyeleri kayyım atamalarına karşı neler yapılabileceği konusundaki önerilerini hazırlayacak. Sunulacak öneriler tartışılarak karara bağlanacak.

© AA
CHP'de 'ev ödevi' Kayyımlara karşı neler yapılabilir?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Sivas Kongresi’nin 100’ncü yılı sebebiyle Parti Meclisi (PM) toplantısını, 4 Eylül günü Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Sivas’ta gerçekleştirdi. 

Toplantı öncesi PM üyelerine gönderilen gündemde, “Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu Çalışma Yönetmeliği”, “Üye Yazım Yönetmeliği”, “İl ve İlçe Yönetim Kurullarının Çalışma ve Yazışma Yönetmeliği”, “Kongreler Yönetmeliği”, “Milletvekili Aday Saptama Yönetmeliği”, “Etik Kurul Yönetmeliği”, “Belediye ve İl Genel Meclisi Grupları Çalışma Yönetmeliği” başlıklarıyla tüzük değişikliğine ilişkin hazırlanan taslakların görüşülmesi yer aldı. 

PARTİDEN İHRAÇ EDİLENLERİN GERİ DÖNMESİ

Yine aralarında Aylin Nazlıaka’nın da yer aldığı partiden ihraç edilen bazı isimlerin geri dönme taleplerinin de görüşülmesi beklenen PM toplantısında, tüzük değişikliğine ilişkin hazırlanan taslaklar yönetmelik değişikliklerinin ayrıca tartışılması ihtiyacı dolayısıyla gündemden çıkarıldı. 

PM ÜYELERİNE 'EV ÖDEVİ': KAYYIMLARA KARŞI NE YAPILABİLİR? 

Bu nedenle PM’nin gündemini “ekonomik kriz” ve “kayyım atamaları” olmak üzere iki başlık oluşturdu. 
Mezopotamya Ajansı'ndan Diren Yurtsever'in PM kaynaklarından edindiği bilgiye göre, yürütülen tartışmalarda yaşanan ekonomik krizin her geçen gün derinleştiği üzerinde duruldu. Kayyım atamalarının ise, antidemokratik süreçlerin tetikleyicisi olduğu, kayyımlara karşı demokrasiyi ve yurttaşların hakkını savunmak gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.  

ÖNERİLER TARTIŞILIP KARAR BAĞLANACAK

Bu doğrultuda kayyım atamalarına karşı neler yapılabileceğine dair PM üyelerine “ev ödevi” verildiğini öğrenildi. PM üyeleri, 15 gün içinde yeniden yapılması beklenen toplantıya kadar kayyım atamalarına karşı neler yapılabileceği konusundaki önerilerini hazırlayacak. Sunulacak bu öneriler üzerinde tartışmalar yürütülüp, karara bağlanacak.

SIRADAKİ HABER