CHP'den FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmasına ilişkin açıklama

"Özlem Çerçioğlu ve Ekrem İmamoğlu nasıl bir oyuna alınmaya çalışılıyor?"

© AA
CHP'den FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmasına ilişkin açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İş Bankası hisseleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Salıcı, "İş Bankası’na yönelik yapılan bu saldırılar, İş Bankası’nı Türkiye’nin en büyük bankaları sıralamasında gerilere doğru çekiyor. İktidar, Türkiye'nin ekonomisini daha derin bir krize sokacak bir çabanın içine girmiş durumda" dedi.

2018 yılında CHP'nin ekonomik krize ilişkin olarak sunduğu 13 maddelik öneri listesinin iktidar tarafından kaale alınmadığını söyleyerek, "İçinde bulunduğumuz noktada ekonomik kriz tam bir buhrana dönüştü. Öyle bir buhran ki artık yaşamın kutsallığını en iyi bilen insanımız kendi hayatına kıyar oldu. Bugün itibariyle yazar kasayı hatırlatan halkımız kendini valilik önünde yapmaya çalışan, siyanürle intihar eden yurttaşlarımızı göremez hale geldi; Türkiye'nin içinde bulunduğu medya düzeni de dahil olarak" diye konuştu. 2018 yılından bu yana ekonomik yetersizlik sebebiyle intihar girişiminde bulunan vatandaşların tümünü tek tek hatırlatan Salıcı, "Ülkemiz neden bu hale geliyor? Hükûmet Cumhuriyet tarihinin tek seferde en büyük borçlanmasını gerçekleştirdiği için övünmekle meşgul" ifadelerini kullandı.

Oğuz Kaan Salıcı'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Türkiye yüksek faizle borçlanmak zorunda kalıyor ve hükûmetimiz de bunu başarı olarak anlatmaya çalışıyor."

"Tank Palet Fabrikası’nı 50 milyon dolar bulamadığımız için sattık diyen faizci iktidar, bir günde yabancılara 48 milyon dolar faiz ödüyor. Milletin 'kefen parası' ihtiyat akçesi hazineye aktarıldı."

"Dönemin il başkanı olarak ben de Gezi'deydim"

Gezi davası görülmeye devam ediliyor. Yarın duruşması var. Dava bir siyasi dava. Genel Başkan Yardımcılarımız, partili arkadaşlarımız dava salonunda bulunacaklar. Barışçıl, tüm toplumun katıldığı bir hak arama süreciydi Gezi protestoları. Ben de oradaydım, düşüncemi özgürce söyleyebileyim diye. Ben de Gezi'deydim, kimse ne giyeceğime, kaç çocuk doğuracağıma karışmasın diye. Ben de oradaydım, yaşadığım şehir beton yığınına dönmesin diye. Ben de Gezi'deydim barış içinde yaşayabilmek için. Dönemin il başkanı olarak ben de Gezi'deydim. Gezi davasında arkadaşlarımız bulunacaklar ve olabildiğinde Gezi davasının siyasi münazaraların dışında, hukuken gereken sonuç için kendi desteklerini ifade edecekler. 

"(Hilmi Özkök’ün açıklamaları) Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi. 1990’lardan itibaren yazılmış olan MİT raporları var. 'Devlet içinde bir örgütlenme var' şeklinde raporlar var. Bunların tamamı görmezden gelindi. Eğer 2004 MGK kararını ve bu karardan sonra yapılanlara baktığınızda aslında o kararın bakanlıklara dağıtılmadığını göreceksiniz."

"Darbe söylemini son günlerde kaleme alanlar kimler? AK Partili köşe yazarı. Bunları neden yazıyorsunuz, bunlarla ilgili bildiğiniz bir şey mi var diye çağırıp sorsunlar. Kuş uçsa Tayyip Erdoğan’ın bilgisinde oluyor. Buyursunlar onlara sorsunlar."

"(CHP’nin İş Bankası hisseleri) Bu konu gündeme ara ara getiriliyor. CHP’nin İş Bankası hisselerinden dolayı elde etmiş olduğu bir kuruş gelir yok. CHP’nin görev verdiği kişiler Atatürk’ün vasiyetini temsil etmek üzere orada bulunuyorlar. İş Bankası’na yönelik yapılan bu saldırılar, İş Bankası’nı Türkiye’nin en büyük bankaları sıralamasında gerilere doğru çekiyor. Böyle bir buhran döneminde sırf tartışma yaratmak için Türkiye’nin ekonomisini daha derin bir krize sokacak bir çabanın içine girmiş oluyor iktidar. Bizim insanımız açlıktan kendini yakıyor, böyle bir ortamda bu tür adımlardan uzak durulması gerekir. Atatürk’e karşı düşmanlığı tescilli olanlar bu süreci germeye devam edecek, biz Atatürk’ün vasiyetinin takipçisi olacağız."

"Seni avukat görüşüne çıkaracağız dedikleri halde karşısına bir gazeteci çıkaranlar kimler? Bu tek merkezden yönetilen bir operasyon mu? CHP'li Özlem Çerçioğlu ve Ekrem İmamoğlu nasıl bir oyuna alınmaya çalışılıyor? "

"CHP tek kongre yapan partidir."

"(İyi Parti'deki CHP'nin HDP ile ortaklığı gerekçe gösterilerek yapılan istifa) Bizim yorumda bulunmamız iyi partili yöneticilere karşı saygısızlık olur. benzer bir durum gözaltına alındığı ifade edilen HDP'li için de geçerli. Ortada terörle ilgili bir bağlantı varsa bu ülkenin askeri, polisi var. Başka bir siyasi partinin iç meselesiyle ilgili yorum yapmak doğru görünmüyor."

"(İdlib yorumu) Türkiye dış politikada uzun zamandan beri savruluyor. Biz bir hafta Amerika ile yakın temastayız, başka bir hafta Rusya ile yakın temasta oluyoruz. Pinpon topu gibi savrulan, Türkiye'nin tarihine yakışmayan bir dış siyaset sergileniyor. Genel Başkanımız İdlib için 5 maddelik bir öneri sundu. Söylemiş olduğumuz çözüm önerileri iktidar tarafından dikkate alınırsa herkesin çıkarına olur. Ama biz kendi bildiğimiz anlayışla gideriz denilirse Türkiye sıkıntı yaşamaya devam edecek."

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 13:59
SIRADAKİ HABER