CHP'li Çakırözer, Erdoğan-Trump telefon görüşmesinin detaylarını sordu, Dışişleri Komisyonu reddetti

Volkan Bozkır, "Harekâtın başladığı gün, hazırlığı yapılmadan böyle bir bilgilendirmenin yapılmasını doğru bulmuyorum" dedi

© IMAGES
CHP'li Çakırözer, Erdoğan-Trump telefon görüşmesinin detaylarını sordu, Dışişleri Komisyonu reddetti

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda, Barış Pınarı Harekâtı öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinin detayları hakkında komisyon toplantısına katılan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından  bilgi verilmesini istedi. Ancak Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır talebi reddetti.

Çakırözer, "Trump'ın 'büyük ve benzersiz bilgeliği ile' Türkiye'ye çizdiği sınır Meclisten, milletin temsilcilerinden gizlinemez. Bu sözlerin arkasındaki pazarlığın detayları nedir?" değerlendirmesini yaptı.

Çakırözer sordu: Pazarlığın detayları nedir?
Çakırözer, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın ABD Başkanı ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriği nedir? Bir pazarlık yapılmış mıdır? Trump'ın büyük ve benzersiz bilgeliği ile Türkiye'ye çizdiği sınır nedir? Bu sözlerin arkasındaki pazarlığın detayları nedir? Harekat için Trump'ın koyduğu şartları açıklayın" dedi.
 
Bozkır yanıtladı: Bilgilendirme yapılmasını doğru bulmuyorum

Ancak TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Çakırözer'in talebini reddetti. Bozkır, "Harekâtın başladığı gün, hazırlığı yapılmadan böyle bir bilgilendirmenin yapılmasını doğru bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'ın "Bakanlık olarak uygun gördüğünüz zamanda Meclisimize bilgi vermeye her zaman hazırız" demesine karşın Komisyon Başkanlığı'nın tutumu değişmedi.

Çakırözer, "Cumhurbaşkanı ile ABD Başkanı arasındaki görüşmenin detayları Meclis Dışişleri Komisyonundan gizlendi. Daha dün askerlerimizin sınır ötesi harekatı için Meclis'ten vize istendi. Askerlerimizin, vatanımızın geleceğini ilgilendiren böyle bir operasyonun sınırlarını belirleyen telefon görüşmesinin detaylarını istememiz son derece doğaldır. Kahraman askerlerimizin sorumluluğu bizim üstümüzdedir. Trump'ın 'büyük ve benzersiz bilgeliği ile' Türkiye'ye çizdiği sınır Meclisten, milletin temsilcilerinden gizlinemez" değerlendirmesini yaptı.

SIRADAKİ HABER