CHP'li Özkoç'tan tank palet fabrikasıyla ilgili soru önergesini imzalamayan Meclis Başkanı Şentop'a: Sen bir korkaksın

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet Fabrikası ile ilgili 23 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini anımsatarak, Anayasa’ya göre önergenin, Meclis Başkanı imzasından çıktıktan sonra 15 gün içinde yanıtlanması gerektiğini vurguladı. Önergesinin 1,5 aydır Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un masasında beklediğini belirten Özkoç, Şentop'a, "Sen bir korkaksın" diye tepki gösterdi.

© AA
CHP'li Özkoç'tan tank palet fabrikasıyla ilgili soru önergesini imzalamayan Meclis Başkanı Şentop'a: Sen bir korkaksın

Şentop’un Anayasa ve içtüzük değil, Saray’ın emirleriyle Meclis’i yönettiğini söyleyen Özkoç, Şentop’a “Sen bir korkaksın, sadece Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkak. Meclisimizin itibarsızlaşmasına, milli iradenin yok sayılmasına açıkça göz yumuyorsun” diyerek tepki gösterdi.

Meclis Başkanı Şentop’un tutumuna karşı twitter üzerinden bir açıklama yapan Özkoç, şunları kaydetti:

”Maalesef bugün Mustafa Şentop Meclis Başkanlığı görevinin ödevleri yerine, Saray’ın emirlerine harfiyen uymayı tercih ediyor. TBMM’nin itibarsızlaşmasında bir numaralı rolü oynuyor. Bir de hukukçu olarak diyor ki ‘Ben anayasa ve içtüzüğe göre davranıyorum’ Anayasa ne diyor? ‘Yazılı soru, yazılı olarak en geç 15 gün içinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin Cumhurbaşkanı yardımcıları ve Bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir.’ Tank Palet Fabrikasıyla ilgili yazılı soru önergesi verdik.1,5 ay geçti, önerge, Şentop’un masasında bekletiliyor. Değil cevap, önerge imzadan çıkarılmadı. Nerede iç tüzük nerede anayasa. Sen bir korkaksın, sadece Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkak. Meclisimizin itibarsızlaşmasına, milli iradenin yok sayılmasına açıkça göz yumuyorsun.”

SIRADAKİ HABER