CHP'li Tekin: AKP döneminde en az 100 milyar dolar imar vurgunu yapıldı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şehir Üniversitesi hakkındaki iddialarına değinerek "İstanbul Rant haritası gösteriyor ki: AKP döneminde en az 100 milyar

© AA
CHP'li Tekin: AKP döneminde en az 100 milyar dolar imar vurgunu yapıldı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şehir Üniversitesi hakkındaki iddialarına değinerek "İstanbul Rant haritası gösteriyor ki: AKP döneminde en az 100 milyar dolar imar vurgunu yapıldı. Bu kaynaklar doğru kullanılsa yoksulluk önemli bir biçimde azalır, dış borcumuz da bu seviyeye çıkmazdı" dedi.

Gürsel Tekin açıklamalarına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan yalnızca Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen arazinin 2,5 milyar TL değerinde olduğunu açıkladı. Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen arazi AKP döneminde verilen rantın damlası kadar. TOKİ tarafından hazırlanan ve örnek olarak sadece 74 projeyi esas alan bir rapora göre bu 74 projede haksız imar uygulamalarıyla tam 240 milyar liralık vurgun yapıldı. Biz bu raporu açıkladığımızda Sayın Erdoğan ağzını açıp bir kelime etmedi. Bizim yaptığımız İstanbul Rant Haritası çalışmasına göre vurgunun boyutu 100 milyar doları yani güncel kurdan 580 milyar lirayı buluyor. Dikkatinizi çekerim. Sadece İstanbul’da yapılan vurgun eski parayla 580 katrilyon lira. 17 yıllık AKP döneminde tüm Türkiye’de imar rantı üzerinden elde edilen para bunun çok üzerinde. Bu parayla 16 milyon 800 bin yardıma muhtaç vatandaşımız yoksulluk zincirinden kurtulurdu. 8,5 milyona dayanan işsiz vatandaşımız iş sahibi olurdu. AKP döneminde Türkiye imar rantı üzerinden soyuldu. Bugün yaşadığımız ekonomik sorunların, işsizlik ve yoksulluğun temel sebebi yolsuzluktur. Türkiye kaynaklarını doğru kullansa, bu ülkede işsizlik de yoksulluk da kalmaz.

Tekin İstanbul'un 'rant haritasını' da paylaştı:


SIRADAKİ HABER