Çorlu davası: 718 gün oldu, bize adalet verin

Çorlu tren katliamı davası 718 gündür sonuçlanmadı. Bugün görülen 5. duruşma öncesinde yakınlarını kaybeden aileler ve yaralananlar adaletin artık sağlanmasını istedi.

© AA
Çorlu davası: 718 gün oldu, bize adalet verin

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili 4 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşması Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülüyor. Duruşma öncesinde 8 Temmuz 2018’deki kazada yakınlarını kaybedenler artık adalet istediklerini söylediler.

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin devrilmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili davanın 5. duruşması bugün saat 10.00’da Çorlu Adliyesi’ndeki salon kapasitesi yetersiz olduğu için Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü.

Duruşma öncesinde aileler İsmet İnönü Parkı’nda buluşarak davanın görüleceği Halk Eğitim Merkezi’ne yürüdü. Bir konuşma yapan ve faciada 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i kaybeden Zeliha Bilgin, “718 gün oldu. Evlatlarımız, kardeşlerimiz, canlarımız, eşlerimiz yok… Analar yok. İki yıllık bu süreçte tek bir isteğimiz vardı. Mucize istemedik. Bize adaleti verin, biz adalet istiyoruz dedik. Evladım, kardeşlerim, 25 can geri gelmeyecek. Bizim canlarımız göz göre göre Devlet Demir Yolları’nın ihmalleri yüzünden öldü. İhmaller ortada. Bize bunun hesabını verecekler, vermek zorundalar. Burası adaletli bir ülkeyse bu adaletin bizi bulması gerekiyor. Ben bu acıları nefesim tükenene kadar bağırmak zorunda değilim. Ben bir anne olarak evladımın katillerinin yargılanmasını istiyorum. Çorlunun hesabı sorulacak. Kimse korunmayacak. Tüm sorumlular yargılanacacak. Adalet yerini bulacak” dedi.

Daha sonra başlayan duruşmaya tutuksuz sanıklar TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk ile kazada ölenlerin yakınları ve yaralananlar ile avukatlar katıldı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER