Cuma namazı çıkışı Ali Babacan'a Bilderberg sorusu

Kurucusu olduğu AKP’den istifa ederek çalışmalara başladığını duyuran eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan

© AA
Cuma namazı çıkışı Ali Babacan'a Bilderberg sorusu

Kurucusu olduğu AKP’den istifa ederek çalışmalara başladığını duyuran eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Cuma namazı çıkışı bir vatandaşın "Siz hiç Bilderberg toplantısına katıldınız mı?" sorusuna "Evet katıldım, Tayyip bey gönderdi, gittim" diyerek cevap verdi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre; yeni parti kurma çalışmalarını yürüten eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Cuma namazını Öveçler’de bulunan Hacı Ahmet Ulusoy Cami’nde kıldı. Namaza korumalarıyla gelen Babacan, namaz çıkışında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.
 
"Bilderberg toplantısına katıldınız mı?"
Cami avlusunda selfie çektirmek isteyenleri geri çevirmeyen Babacan, “Hem yürüyelim hem çekin” dedi. Babacan, arabasına binmek üzere iken yaşlı bir vatandaş, “Sayın bakanım bir şey sormak istiyorum” diyerek yaklaştı. Babacan, “Sorun” demesi üzerine vatandaş da “Siz hiç belderbeg toplantısına katıldınız mı?” diye sordu. Bu sırada bir başka vatandaş da ‘Bilderberg demek istiyor” diyerek soruyu düzeltti.

“Sigara olmuş 18 lira sen hala Bilderberg diyorsun”
Babacan gülümseyerek “Evet katıldım, Tayyip bey gönderdi, gittim” dedi. Bu kez vatandaş "Nee olduğun biliyomuydun?" deyince Babacan “Toplantıya gidince öğrendim” karşılığını verdi. Bu sırada bir genç araya girerek “Sigara olmuş 18 lira sen hala Bilderberg diyorsun” diye yaşlı vatandaşa çıkıştı. Babacan daha sonra aracına binerek camiden ayrıldı.

Bilderberg Toplantıları nedir?
Bilderberg Toplantıları, dünya çapında gerçekleşen bir organizasyondur. Toplantılar Bilderberg Grubu, Bilderberg Konferansı, Bilderberg Kulübü diye de adlandırılmaktadır. Bilderberg'in ilk kurucuları arasında Hollanda Prensi Bernhard ve Polonyalı sosyolog Dr. Joseph Hieronim Retinger vardır.

Bilderberg Toplantıları, dünya çapında etkin siyasi liderlerin yanı sıra iş dünyası, basın-yayın ve akademi çevrelerinin en önde gelen temsilci ve uzmanlarının bir araya gelmesiyle yapılan yaklaşık 120-150 kişinin katıldığı yıllık, özel toplantılardır.

Bilderberg Toplantıları ilk olarak Hollanda'nın küçük bir kasabası olan Oosterbeek'te başlamıştır. İsmini de 29-31 Mayıs 1954 tarihleri arasında ilk toplantının yapıldığı bu küçük kasabada bulunan Bilderberg Oteli'nden alır. Dünyanın yönetimi ve küreselleşme konusunda her yıl farklı ülkelerde toplantılar yapar. Toplantıların öncüleri arasında yer alan sürgündeki Polonyalı siyasetçi Józef Retinger, Avrupa'da yükselen Amerikan karşıtlığından duyduğu rahatsızlık üzerine Atlantik birlikteliğini desteklemeyi amaçlayan uluslararası bir konferans çağrısında bulunur. Bu ilk konferansın görünen amacı ABD ve Batı Avrupa ülkeleri arasında politik, ekonomik ve askeri işbirliğini güçlendirmek için yapılması gerekenleri tartışmaktır.

Bilderberg toplantıları üç kez de Türkiye'de yapılmıştır. Bilderberg toplantıları 18–20 Eylül 1959’da İstanbul Yeşilköy’de, 25–27 Nisan 1975’te İzmir Çeşme'de Altın Yunus Otel'de ve 31 Mayıs-3 Haziran 2007 yılında yine İstanbul'da Ritz Carlton Otel'de yapılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2019, 01:01
SIRADAKİ HABER