Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Mustafa Akıncı'ya: Türkiye'nin gündemi ve dış politikası hakkında konuşması hadsizliktir

"Cumhurbaşkanımıza dil uzatması da hadsizlikte geldiği son noktanın bir işaretidir"

© AA
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Mustafa Akıncı'ya: Türkiye'nin gündemi ve dış politikası hakkında konuşması hadsizliktir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdiği sözlerine tepki gösterdi.

Akıncı'nın yaptığı açıklamaya ilişkin konuşan Oktay, "Kendi bağımsız ve egemen devletini dile getiremeyecek, savunamayacak kadar dış mihraklara bağımlı bir şahsın, Türkiye gündemi ve Türkiye'nin dış politikası hakkında konuşması, tek kelimeyle hadsizlik ve talihsizliktir. Türkiye hakkında konuşmak onun çapını aşar." dedi.

Mustafa Akıncı'nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma tepki gösteren Oktay, "20 yıldır girdiği tüm seçimlerde halkının teveccühünü kazanan bir lidere, Cumhurbaşkanımıza dil uzatması da hadsizlikte geldiği son noktanın bir işaretidir." ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şunları kaydetti:

"Türkiye ve KKTC ilişkileri her daim iyi ve güçlü olacak"
"Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürüttüğü kişilikli ve vakurlu dış politikasının sonuçlarını, Doğu Akdeniz dahil her alanda almaktadır. Türkiye'nin sergilediği dik duruşun mesajını, bahsi geçen diplomatlar ve ülkeler almışken, bu şahıs ne yazık ki alamamış. Akıncı'nın, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile bu kadar yakından ilgili olması da aynı kaynaklardan beslendiklerinin açık bir göstergesidir. Türkiye ve KKTC ilişkileri her daim iyi ve güçlü olacak. Bu birlikteliği bozmaya kimsenin gücü yetmeyecek." 

Ne olmuştu?
KKTC eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda,"Osman Kavala, Selahattin Demirtaş ve daha birçok kişinin özgürlüklerinden yoksun halde tutulması, bazı aydınların Türkiye dışında yaşamak zorunda bırakılması hiçbir çağdaş hukuk normuyla açıklanamaz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

SIRADAKİ HABER