Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun tepki göstermişti; ABD’li kanal özür diledi

ABD merkezli CBS News kanalı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ilişkin bir haberinde İstanbul’u Yunanistan sınırları içinde göstermişti

© AA
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun tepki göstermişti; ABD’li kanal özür diledi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ilişkin bir haberinde İstanbul’u Yunanistan sınırları içinde gösterdiği için tepki eleştirip izahat istediği ABD merkezli CBS News televizyonu yönetimi özür diledi.

 Rusya'nın Donbass operasyonuna ilişkin bir haberinde İstanbul’u Yunanistan toprağı gibi gösteren CBS News televizyonu yönetimi, yayında yer alan haritada İstanbul’un yanlış temsil edilmesi nedeniyle özür diledi. Kanal yönetiminin özür yazısında şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul’u Türkiye’nin değil, yanlış bir şekilde Yunanistan’ın parçası olarak gösteren bu grafik, yapılan hatanın dikkatimize getirildiği anda düzeltilmiştir

Tüm haberlerimizde doğruluk ilkesine bağlı kalıyoruz ve gelecekte böyle bir hatanın tekrarlanmaması için yayın süreçlerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Bize ulaştığınız ve CBS News adına sizden özür dileme imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, CBS News’in Rus savaş gemilerinin Boğazlar’dan geçişine dair bir haberinde İstanbul’u Yunanistan toprağı gibi göstererek dezenformasyon faaliyetinde bulunması üzerine derhal harekete geçerek, bu yanlışın ivedilikle düzeltilmesini ve gerekli izahatın yapılmasını istemişti.

Altun, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tartışmaya açabilecek her türlü adımdan kaçınılması hususlarında gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulamıştı.

SIRADAKİ HABER